Split Case Pompa bakımı için dikkat edilmesi gerekenler

- May 20, 2020-

Bölünmüş kasa pompası bakımı için dikkat edilmesi gerekenler

Bölünmüş kasa pompası çoğunlukla büyük akış durumunda kullanıldığından, özellikle bölünmüş pompanın (tek kademeli çift emişli bölünmüş kasa pompası) bakımına dikkat edilecektir. Bakım sırasında dikkat edilmezse, su pompasının verimliliği azaltılabilir, ancak büyük akışlı su pompasının gereksinimleri karşılanamaz.

 

WATER PUMP

1. Kurulum ve işletme talimatlarına sıkı sıkıya bağlı olarak, su pompalarının kullanımı da iki noktaya dikkat etmelidir:

 

İlk olarak, asla deneyime asla güvenmeyin. Örneğin, su pompası alt vana sızıntıları, bazı manuel çizimler kolaydır. Her başlatmadan önce, giriş borusu defilesine kuru toprak doldurun ve toprağı alt takibe çekmek için suyu doldurun, böylece alt kapaksızsız. Bu yöntem basit ve kolay görünüyor, ama yeterli değildir. Çünkü pompa çalışmaya başladığında, alt kapaktaki kum su ile pompaya girecek ve pervane, pompa kabuğu ve şaft giyecek ve bu da hizmet ömrünü ciddi şekilde etkileyecektir. Doğru yol tamir edilemez alt vana, onarmak için, onu değiştirmektir.

 

İkincisi, hatayı zamanında ortadan kaldırmak ve ünitenin "hatayla" çalışmasına asla izin vermektir. Örneğin, su pompası mili ambalaj ciddi yıpranmış olduğu tespit edilirse, ambalaj zamanında eklenmelidir, aksi takdirde su pompası mili ambalaj sızıntı olacaktır. Su pompası şaftının sızdırılması sadece ünitenin aşırı enerji tüketimine neden olmakla kalmıyor, aynı zamanda çarkın hasarını hızlandıran ve su pompasının hizmet ömrünü doğrudan etkileyen kavitasyona da neden olur. Başka bir örnek, pompa şiddetle titreşmek tespit edilirse, muayene için hemen durdurulmalıdır, aksi takdirde, pompa bükülmüş ve deforme ise, bir güvenlik kazası olması muhtemeldir.

 split case pump

2. Su pompası ünitesi ve boru hattı bir süre kullandıktan sonra aşağıdaki bakım çalışmaları yapılacaktır:

 

(1) Kalan suyu su pompası ve boru hattında boşaltın.

(2) Sökme uygun sayılsa, su pompası ve boru hattı sökülüp temizlenebilir.

(3) İç ve dış aşınma, gevşek hareket, bilyalı aşınma veya yüzey lekeleri gibi bilyalı rulmanı kontrol edin ve değiştirin. Kullanılabilir ise, yatak temizlemek için benzin veya gazyağı kullanın ve daha sonra korunması için tereyağı uygulayın.

(4) Çarküzerinde çatlak veya küçük delikler olup olmadığını ve çarkın sabitleme somunlarının gevşek olup olmadığını kontrol edin. Herhangi bir hasar varsa, tamir veya değiştirin. Çark aşınma azaltma halkasının temizliğini kontrol edin. Belirtilen değeri aşarsa, onarın veya değiştirin.

(5) Su pompası ve boru hattı sökülmezse, çıkış, güneşlenmelerin girmesini önlemek için kapak plakası ile mühürlenir.

(6) İletim kayışı kullanılmadığında, ılık su ile temizlenir, kurutulur ve doğrudan güneş ışığı olmayan bir yerde depolanır ve ayrıca yağ, korozyon ve duman bulunan bir yerde depolanmaz. Her halükarda, bandı yağ, mazot veya benzinle dokunmayın ve teyp için rosin ve diğer yapışkan maddeler uygulamayın. Bandı kullanmadan önce, bandın temas yüzeyindeki beyaz toz çıkarılır.

(7) Tüm vida ve cıvatalar tel fırça ile temizlenir ve motor yağı ile kaplanır veya depolama için dizel yağa batırılır.