Motor Çalıştırma Akımının Nedeni, Çalıştırma Sonrası Başlangıçtan Daha Yüksek Nedir?

- Mar 16, 2020-

Motor çalıştırma akımının, çalıştırmadan daha yüksek olmasının nedeni nedir?

Motorun başlangıç ​​akımı nedir?

Motorun başlangıç ​​akımının kaç kez anma akımı olduğu konusunda farklı görüşler vardır, bunların çoğu belirli duruma dayanmaktadır.

Örneğin, 10 kez, 6 ila 8 kez, 5 ila 8 kez, 5 ila 7 kez vb.

微信图片_20190328181130


Birincisi, çalıştırma anında (yani, başlatma işleminin başlangıç ​​zamanı), motorun hızı 0 olduğunda, şu anda mevcut değerin kilitli rotor akım değeri olması gerektiğini söylemektedir.

En sık kullanılan Y serisi üç fazlı asenkron motor için JB / T 10391-2002 "Y serisi üç fazlı asenkron motor" standardında açık hükümler vardır.

Kilitli rotor akımının 5.5kW motorun nominal akımına oranının belirtilen değeri aşağıdaki gibidir:

Senkron hız 3000 olduğunda, kilitli rotor akımının nominal akıma oranı 7.0'dır;

Senkron hız 1500 olduğunda, kilitli rotor akımının nominal akıma oranı 7.0'dır;

Senkron hız 1000 olduğunda, kilitli rotor akımının nominal akıma oranı 6.5'tir;

Senkron hız 750 olduğunda, kilitli rotor akımının nominal akıma oranı 6.0'dır.

5.5kW motor daha yüksek güce sahiptir ve daha düşük güce sahip motorun başlatma akımı ve nominal akım oranı daha küçüktür. Bu nedenle, elektrik öğretim materyalleri ve birçok yer asenkron motorun başlangıç ​​akımının nominal çalışma akımının 4-7 katı olduğunu söylüyor.

Motorun başlangıç ​​akımı neden çalıştırıldıktan sonra daha yüksek ve akım daha düşük? Motorun başlangıç ​​prensibini ve dönen prensibini anlamamız gerekir:

Endüksiyon motoru durma durumundayken, tıpkı transformatör gibi elektromanyetik açıdan bakıldığında, güç kaynağına bağlı stator sargısı, transformatörün birincil bobinine ve kapalı devre rotor sargısına eşittir transformatörün kısa devre ikincil bobini;

stator sargısı ile rotor sargısı arasında elektrik bağlantısı yoktur, sadece manyetik bağlantı vardır ve manyetik akı stator, hava boşluğu ve rotor çekirdeğinden kapatılır.

Kapanma anında rotor atalet nedeniyle henüz dönmemiştir ve döner manyetik alan rotor sargısını maksimum kesme hızı senkron hızında keser, böylece rotor sargısı mümkün olan en yüksek potansiyeli algılayabilir.

Bu nedenle, transformatörün sekonder manyetik akısının birincil manyetik akıya karşı koyması gerektiği gibi, stator manyetik alanını dengelemek için manyetik enerji üreten rotor iletkeninden büyük bir akım akar.

Besleme voltajına karşılık gelen orijinal akıyı korumak için, stator akımı otomatik olarak artırır.

Rotor akımı şu anda çok büyük olduğundan, stator akımı, büyük başlangıç ​​akımının nedeni olan nominal akımın 4-7 katına kadar bile büyük ölçüde artar.

Akım başladıktan sonra neden küçük:

motor hızının artmasıyla, stator manyetik alan kesme rotor iletkeninin hızı azalır, rotor iletkenindeki indüklenen potansiyel azalır ve rotor iletkenindeki akım da azalır, böylece stator akımındaki akımın manyetik etkisini dengelemek için kullanılır kısmı rotor akımı tarafından üretilen akı da azalır, bu nedenle stator akımı normalden küçükten büyüğe doğru değişir.

1584341731(1)

Motorun başlangıç ​​akımını azaltmanın yöntemleri nelerdir?

Motorun başlangıç ​​akımını azaltmak için ortak çalıştırma yöntemleri

Doğrudan başlatma,

l serisi direnç başlangıç,

l otomatik kaplin trafosu başlangıç,

l yıldız delta dekompresyon başlıyor

l frekans dönüştürücü başlangıç


Doğrudan Çalıştırma

Doğrudan çalıştırma, motorun stator sargısını doğrudan güç kaynağına bağlamak ve nominal voltajda başlatmaktır.

Büyük başlangıç ​​torku ve kısa başlangıç ​​zamanı özelliklerine sahiptir.

Aynı zamanda en basit, en ekonomik ve en güvenilir başlangıç ​​modudur.

Akım büyük, başlangıç ​​torku küçük, operasyon uygun ve başlangıç ​​hızlı.

Bununla birlikte, bu çalıştırma modu, çoğunlukla 1W altında motor çalıştırma için uygun olan çok fazla güç şebekesi kapasitesi ve yükü gerektirir.

seri direnç başlatma

Motor serisi rezistans başlatma, bir kademeli başlatma yöntemidir.

Başlangıç ​​işleminde, başlangıç ​​akımı stator sargı devresindeki seri dirençten geçtiğinde, direnç üzerinde voltaj düşüşü üretilir ve böylece stator sargısına eklenen voltaj azaltılır, böylece başlangıç ​​akımı azaltılabilir.

otomatik kaplin transformatörünün başlatılması

Autotransformer'ın çoklu kademe gerilimi azaltma kullanımı, sadece farklı yüklerle çalıştırma ihtiyaçlarını karşılamakla kalmaz, aynı zamanda büyük kapasiteli motorları başlatmak için sıklıkla kullanılan daha fazla başlangıç ​​torku da elde eder.

En büyük avantajı başlangıç ​​torkunun büyük olmasıdır. Sargı musluğu% 80 olduğunda, başlangıç ​​torku doğrudan başlatmanın% 64'üne ulaşabilir ve başlangıç ​​torku musluk ile ayarlanabilir

yıldız delta dekompresyon başlangıcı

Stator sargısı normal çalışmada delta bağlı olan sincap kafesli asenkron motor için, stator sargısı başlatma sırasında bir yıldıza ve sonra başlattıktan sonra bir üçgene bağlanırsa, başlangıç ​​akımı azaltılabilir ve güç şebekesi üzerindeki etkisi olabilir azaltmıştır.

Böyle bir başlatma moduna yıldız delta düşük basınç başlatma veya basitçe yıldız delta başlatma (Y - ve başlatma) denir. Yıldız üçgen başlatma kullanıldığında, başlangıç ​​akımı üçgen bağlantı ile orijinal doğrudan başlatmanın sadece 1 / 3'üdür.

Yıldız üçgen başladığında, başlangıç ​​akımı sadece 2-2.3 kattır.

Yani, yıldız üçgen yolverme benimsendiğinde, başlangıç ​​torku delta bağlantı yöntemine göre orijinal doğrudan yolvermenin 1 / 3'üne indirgenir. Yüksüz veya hafif yük başlatma için uygundur.

Diğer başlangıçlarla karşılaştırıldığında, en basit yapıya ve en ucuz fiyata sahiptir. Ek olarak, yıldız üçgen başlatma modunun başka bir avantajı vardır, yani yük hafif olduğunda motor yıldız bağlantısı altında çalıştırılabilir.

Şu anda, nominal tork ve yük eşleştirilebilir, bu da motorun verimliliğini artırabilir ve güç tüketiminden tasarruf edebilir.

frekans dönüştürücü başlatma

Frekans dönüştürücü, en yüksek teknik içeriğe, en eksiksiz kontrol fonksiyonuna ve modern motor kontrolü alanında en iyi kontrol etkisine sahip motor kontrol cihazıdır.

Güç elektroniği teknolojisi ve mikrobilgisayar teknolojisi içerdiğinden, maliyet yüksektir ve bakım teknisyenleri için gereksinimler de yüksektir, bu nedenle esas olarak hız kontrolü ve hız kontrolü için yüksek gereksinimler gerektiren alanlarda kullanılır.