Dubleks Paslanmaz Çelik, Nikel Baz Alaşımı Nedir? Nerede Kullanılır?

- Mar 31, 2020-

Dubleks paslanmaz çelik, nikel bazlı alaşım nedir? Nerede kullanılır?

end suction pump


Dubleks paslanmaz çelik ve nikel bazlı alaşım özel paslanmaz çeliktir. Her şeyden önce, kimyasal bileşimdeki sıradan paslanmaz çelikten farklıdırlar. Yüksek nikel, yüksek krom ve yüksek molibden ile yüksek alaşımlı paslanmaz çeliktir.

Paslanmaz çeliğin mikro yapısına göre, dubleks paslanmaz çelik dubleks ferritik paslanmaz çelik, dubleks östenitik paslanmaz çelik, dubleks martensitik paslanmaz çelik ve süper dubleks paslanmaz çelik olarak ikiye ayrılabilir.

Dubleks östenitik Paslanmaz Çelik

Sıradan östenitik paslanmaz çelik temelinde, alaşımın saflığını geliştirerek, faydalı elementlerin miktarını arttırarak, C içeriğini azaltarak, Cr23C6'nın çökelmesinden kaynaklanan taneler arası korozyonu önleyerek, iyi mekanik özellikler, teknolojik özellikler ve yerel korozyon direnci elde edilir. ve Ti stabilize paslanmaz çelik değiştirilir.

Dubleks Paslanmaz Çelik

Bu tür çelik 1980'lerin sonlarında geliştirildi ve markaları ağırlıklı olarak SAF2507, ur52n, zeron 100 vb. İçerir. Düşük C içeriği, yüksek Mo ve N içeriği ile karakterize edilir, çelik ferrit içeriği% 40 -% 45'dir. ve mükemmel korozyon direncine sahiptir.

Birçok alanda, örneğin:

1. Okyanus: deniz ortamı deniz yapısı, tuzdan arındırma, kültür, deniz suyu ısı alışverişi, vb.

2. çevre koruma: baca gazı kükürt giderme cihazı termal güç üretimi, atık su arıtma, vb.

3. Enerji alanı: atomik enerji üretimi, kömürün kapsamlı kullanımı, gelgit enerjisi üretimi, vb.

4. Petrokimya endüstrisi: petrol arıtma, kimyasal ve kimyasal ekipman, vb.

5. Gıda alanı: tuz yapımı, soya sosu bira, vb.

Yukarıdaki birçok alanda, sıradan paslanmaz çelik 304 yetkin değildir. Bu özel alanlarda, özel paslanmaz çelik vazgeçilmezdir ve yeri doldurulamaz. Son yıllarda, ekonominin hızlı gelişimi ve endüstriyel seviyenin sürekli iyileştirilmesi ile, giderek daha fazla projenin daha yüksek dereceli paslanmaz çelik özel paslanmaz çelik (süper paslanmaz çelik, nikel bazlı alaşım) ihtiyacı var