Seramik Bulamaç Pompası ve Sınırları Nedir?

- Apr 09, 2020-

Seramik bulamaç pompası, kauçuk bulamaç pompası, metal bulamaç pompası ve benzeri için seçenek olarak kullanılabilen bir çeşit seramik bulamaç pompasıdır. Seramik bulamaç pompasının ana malzemesi silikon karbürdür. Farklı üreticiler, esas olarak reçine bağlı silikon karbür ve sinterlenmiş silikon karbür dahil olmak üzere farklı işlemlere sahiptir.

ceramic slurry pump

SERAMİK POMPALAR VERSUS METAL VE KAUÇUK POMPALAR:

Mevcut çamur pompası ıslak uç kısmı için malzeme esas olarak iyi korozyon direnci ve belirli aşınma direnci olan veya iyi aşınma direnci ve belirli olan A49, A33, Cr30, A05, A07, dubleks paslanmaz çelik, kauçuk R55 vb. korozyon direnci. Seramik pompa temel olarak tüm asit ve alkali korozyonuna dayanabilir ve mükemmel aşınma direncine sahiptir. Bununla birlikte, işlem gerçekleştirilemezse, büyük partiküllerin taşınmasında medyanın etkisi ile seramik kıvrım kolayca kırılacaktır.

wet end parts

SERAMİK SIVI POMPASININ ÖZELLİKLERİ:

Seramik bulamaç pompasının en büyük özelliği hem aşınmaya dayanıklı hem de korozyona dayanıklıdır ve performans, alaşım pompası ve kauçuk pompasından çok daha yüksektir.

Metal konsantre tesisinde yıllarca yapılan birçok test ve veri geri bildirimi sayesinde, seramik bulamaç pompasının hizmet ömrü genellikle aynı çalışma koşulu altında Yüksek Krom Alaşımlı pompanın 3-6 katıdır ve silikon karbür malzemenin fiyatı daha düşüktür. Yüksek kromlu çelik, dubleks çelik vb.

1. Korozyon direnci

Metal pompaların aksine, seramik pompa ıslak uç bileşenleri (pervane, boğaz burcu, çerçeve plakası astarı, kıvrım) esas olarak mükemmel asit ve alkali direnci, oksidasyon direncine sahip silikon karbür inorganik metalik olmayan malzemelerden oluşur.

2. Aşınma direnci

Bulamaç pompasının ıslak uç kısımları, ortam aktarılırken katı parçacıklar içerdiğinde karşılık gelen aşınma üretir. Silikon Karbürün kristal yapısı Elmas Tetrahedron'a benzer. Esas olarak kovalent bağ ile bağlanmış bir bileşiktir. Sertliği sadece elmastan sonra ikinci sıradadır.

3. Isı direnci

Malzemenin ısıtıldığında deforme edilmesi veya aşınması kolay olmadığından, MST tarafından test edildiğinden, seramik çamur pompası 7 gün boyunca 120 ° C'lik en yüksek sıcaklığa sahip sıvıya konur. 60 ° C'nin altındaki genel çalışma koşulları için Silikon Karbür seramikler tamamen tatmin edilebilir.

4. Şok Dayanımı

Özel bir işlemle muamele edilen Silikon Karbür seramiklerin darbe dayanımı, katı granüllü bulamaç pompasında kullanılabilen yaygın seramiklerin 80 katına ulaşabilir.

ceramic pump

SERAMİK SÜRGÜLÜ POMPA UYGULAMASI:

Silikon Karbür seramik pompa santral için çok uygundur, kömür madeni, siklon besleme pompası olarak metal konsantratörü, konsantre taşıma, atıkların taşınması ve diğer çalışma koşulları, ama aynı zamanda kimya sanayi ve aşınma ve korozyon ile diğer alanlarda kullanılabilir.