Titreşim ve Sıcaklığın Rulman Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

- Nov 11, 2020-

Rulman hasar gördüğünde, genellikle titreşim veya yüksek sıcaklık neden olduğunu varsayalım. Titreşim ve sıcaklığın rulman üzerindeki etkileri şunlardır:

timken bearing

1) Titreşimin rulman üzerindeki etkisi

 

Normal kullanımda rulman titreşim le kolayca hasar görür. Spalling, girintisi, korozyon, çatlaklar ve aşınma rulman titreşim ölçümü yansıtılır. Bu nedenle, özel bir rulman titreşim ölçüm cihazı (frekans analizörü, vb) kullanarak titreşim boyutunu ölçebilir, frekans dağılımı yoluyla anormal özel durumlar çıkarılabilir. Ölçülen değerler rulmanların kullanım koşullarına veya sensörlerin konumuna göre değişir, bu nedenle kriterleri belirlemek için her makinenin ölçülen değerlerini önceden analiz etmek ve karşılaştırmak gerekir.

 

2) Sıcaklığın rulman üzerindeki etkisi

 

Yüksek sıcaklık genellikle rulman anormal durumda olduğunu belirtmek için kullanılır. Yüksek sıcaklıklar da rulman yağları için zararlıdır. Bazen rulman aşırı ısınma yatak yağı atfedilebilir. Rulman 125 °C sıcaklığını uzun süre aşacaksa, rulman ömrü azalır. Yüksek sıcaklık yataklarının nedenleri şunlardır: yetersiz veya aşırı yağlama, yağlama. Kirler, aşırı yük, rulman hasarı, açıklık eksikliği ve yüksek sürtünme ve benzeri neden lerle yağ mührü içerir.

bearing fail

IMG_4793


Rulmanların kullanımında aşırı ısınmak kolaydır. Rulman sıcaklığı yükseldiğinde, öncelikle yanlış işlemin, eğer gerçekten yükseliyorsa, aşağıdaki işlem olarak yapılıp yapılmayacağına karar vereyim:

1. Kontrol soğutma suyu basıncı, su akışı ve boru sistemi normaldir. Su basıncı düşük filtre fişi olabilir, zamanında işlenebilir, işleme durdurulabilir, ne zaman işe doğrulanmış, daha sonra kullanıma koymak.

2. Yağ basıncı düşükse, soğutma suyu hidrolik vanasının kapanmasına neden olabilir.

3, anormal rulman sesi olup olmadığını kontrol edin ve anormal rulman salıncak olup olmadığını kontrol edin.

4. Yağın renginin değişip değişmediğini görmek için yağ numuneleri alın ve kötü olup olmadıklarını görmek için test edin. Bozulma doğrulanırsa, makine yeni yağ yerine durdurulmalıdır.

5, yağ seviyesi normal olup olmadığını kontrol edin, normal değilse, yağ tankı drenaj vanası kapalı kontrol edin. Kapatılmışsa, yağ la doldurulmalı, sızdırmazlık pedinin sızıntısı ise işleme durdurulmalıdır.