Santrifüj Pompa Titreşiminin Dört Sebebi

- Mar 20, 2020-

Milestone santrifüj pompa titreşiminin dört nedeni

1. Şaft

2020-03-20_091808


Uzun şaftlı bir Milestone santrifüj pompa için, şaft sertliği, çok büyük sapma ve şaft sisteminin zayıf düzlüğüne sahip olmak kolaydır, bu da hareketli parçalar (şanzıman mili) ve statik parçalar (kayar yatak veya ağız halkası) arasında sürtünmeye neden olur ve titreşim. Buna ek olarak, Milestone santrifüj pompa mili çok uzundur, bu da havuzdaki akan suyun etkisinden büyük ölçüde etkilenir, böylece Milestone santrifüj pompasının sualtı kısmının titreşimi artar. Milin ucundaki denge plakası boşluğu çok büyükse veya eksenel çalışma yer değiştirmesi doğru ayarlanmazsa, milin düşük frekanslı yer değiştirmesine neden olacak ve bu da yatak kovanının titreşmesine neden olacaktır. Dönen şaftın eksantrikliği, şaftın eğilme titreşimine yol açacaktır.

2. Vakfı ve santrifüj pompa tabanı

multistage pump

Milestone santrifüj pompa tabanı ve çimento tabanı iyi değildir ve temelin ve motor sisteminin emme, iletim ve izolasyon kabiliyeti zayıftır, bu da temelin titreşimine ve motorun standardı aşmasına neden olur. Milestone santrifüj pompa temeli gevşekse veya Milestone santrifüj pompa ünitesi kurulum sırasında elastik bir temel oluşturursa veya yağa batırılmış su kabarcığı nedeniyle temel sertliği zayıflarsa, Milestone santrifüj pompası titreşim fazı farkı ile başka bir kritik hız üretecektir. Milestone santrifüj pompanın titreşim frekansını arttırmak için. Artan frekans harici bir faktörün frekansına yakın veya ona eşitse, Milestone santrifüj pompasının genliği artacaktır. Ek olarak, temel ankraj cıvataları gevşeyerek kısıtlama sertliği azalır, motorun titreşimini yoğunlaştıracaktır.

3. Kavrama

coupling

Kaplin bağlantı cıvatalarının çevresel aralığı zayıftır ve simetri hasar görmüştür; kuplaj uzantısı eksantrik ise eksantrik kuvvet üretilecektir; kaplinin konikliği tolerans dışında; kuplajın statik dengesi veya dinamik dengesi iyi değil; elastik pim ve kuplaj arasındaki koordinasyon çok sıkıdır, bu da elastik pimin elastik ayar fonksiyonunu kaybetmesini sağlar, böylece kuplaj iyi hizalanamaz; kuplaj ile mil arasındaki koordinasyon boşluğu çok büyük; Birleştirme kauçuk halkasının mekanik aşınması, birleştirme kauçuk halkası eşleştirme performansının düşmesine yol açar ve kaplin üzerinde kullanılan şanzıman cıvatalarının kalitesi birbirine eşit değildir. Tüm bu nedenler titreşime neden olur.

4. Rulman ve yağlama

bearing

Yatağın çok düşük sertliği ilk kritik hızı azaltacak ve titreşime neden olacaktır. Buna ek olarak, kılavuz yatağın zayıf performansı zayıf aşınma direncine, zayıf sabitlemeye, çok büyük yatak burcu açıklığına ve aynı zamanda titreşime neden olması kolay; baskı yatağının ve diğer rulmanların aşınması, milin uzunlamasına titreşimini ve bükülme titreşimini aynı anda artıracaktır. Yanlış yağlama yağı seçimi, bozulma, aşırı safsızlık içeriği ve düzgün yağlama boru hattı, rulman koşulunun ve titreşimin bozulmasına yol açacaktır. Motor kaymalı yatağın kendinden uyarılmış yağ filmi de titreşim üretecektir.