Bulamaç Pompasının Bilmeniz Gereken Verimliliği Hakkında Bazı Yararlı Bilgiler

- Mar 10, 2020-

Bulamaç pompasının verimliliği hakkında bilmeniz gereken bazı yararlı bilgiler

South Africa Project


BEN.                     Pompa verimlilik diyagramı

Pump efficiency

II.                   Bulamaç pompasında enerji kaybının üç yönü

Kilometre taşı bulamaç pompası bir tür enerji dönüşüm makinesidir, enerji dönüşüm sürecine enerji kaybı eşlik etmelidir ve verimlilik bu dönüşümün ölçüsüdür.

Bulamaç pompasının verimliliğini nasıl artırabilir ve enerji kaybını nasıl azaltabilirim?

Bulamaç pompasında enerji kaybını bulmak gerekir.

Pompadaki enerji kaybı temel olarak aşağıdaki üç yönü içerir:

1. Mekanik kayıp

Esas olarak sıvı ile pervanenin ön ve arka kapak plakalarının dış yüzeyi ile pompa boşluğu arasındaki sürtünme kaybıdır (disk kaybı olarak da bilinir). Disk kaybı, etkin gücün% 30'una kadar bile büyük bir oranı oluşturur.

Milestone Pump Group'un Pompalar testlerine göre, disk kaybının dönme hızının üçüncü gücü ve pervane dış çapının beşinci gücü ile orantılı olduğunu gösterir.

Bu nedenle, pervanenin dış çapı büyüdükçe, disk kaybı da artar. Disk kaybı, belirli bir kafa altında, dönme hızının artmasıyla birlikte üçüncü dönme hızı gücü ile orantılı olmasına rağmen, pervanenin dış çapı buna göre azalır (pompa hızının artmasının iki katına çıktığı, dış çapının pervane yarı yarıya azalır) ve beşinci güç oranında disk kaybı azalır. Bu nedenle, dönme hızının artmasıyla, disk kaybı artmaz, ancak azalır, bu da yüksek hızlı pompa Bir'in geliştirilmesinin sebebidir.

2. Hacim kaybı

Pervanedeki sıvının bir kısmı, etkili bir şekilde kullanılamayan ve kayıp ile sonuçlanan pervane sızdırmazlık halkasının açıklığı vasıtasıyla pervane girişine geri sızar.

Bu nedenle, sızdırmazlık halkasının açıklığı ne kadar küçük olursa o kadar iyidir. Bununla birlikte, işleme ve montaj nedenlerinden dolayı, boşluk ne kadar küçük olursa eksantrik aşınma veya sıkışma meydana gelebilir.

Ulusal standart, çeşitli bulamaç pompalarının temizlenmesi için özel hükümler getirmiştir.

3. Hidrolik kaybı

Bulamaç pompasının taşma kısmındaki sıvı (girişten çıkışa), hidrolik kayıp olan hız ve yön değişikliğinden kaynaklanan kayıplara sahip olmalıdır. Kaybın bu kısmını azaltmak için, akış geçiş parçalarının düzgünlüğünü iyileştirmenin yanı sıra, mükemmel hidrolik modeli seçmeye çalışın.