Paslanmaz Çelik Su Pompasının Asitleme ve Pasifleştirilmesi

- Apr 09, 2020-

1. asit asitleme ve pasivasyon prensibi

Paslanmaz çeliğin korozyon direnci esas olarak yüksek Cr içeriğinden (316L w (CR) = 16.00-18.00 gibi) kaynaklanmaktadır, Cr Elementlerin oksitlenmesi kolaydır ve yüzeyde kompakt bir Cr2O3 oksit filmi oluşturabilir Çeliğin elektrot potansiyelini ve çeliğin oksidasyon ortamındaki korozyon direncini aniden artıran çelik hızla. Paslanmaz çeliğin korozyon direnci, esas olarak, korozyon ortamından izole edilen ve paslanmaz çelik koruması için temel bariyer olan yüzey üzerinde kaplanmış çok ince (yaklaşık 1 nm) kompakt pasifleştirme filmine bağlıdır. Pasivasyon varsa Film eksik veya kusurlu ise, paslanmaz çelik hala paslanır.

stainless steel water pump

Havaya paslanmaz çelik yerleştirildiğinde, bir oksit film oluşacaktır, ancak bu filmin korunması mükemmel değildir. Ortalama 10 μ m kalınlığa sahip bir paslanmaz çelik yüzey tabakası asit asitleme ile aşınacaktır. Asit çözeltisinin kimyasal aktivitesi, kusur parçalarının çözünme hızını yüzeydeki diğer parçalardan daha yüksek yapar. Bu nedenle, asitle temizleme, tüm yüzeyin dengeli ve dengeli olmasını sağlayabilir. Daha da önemlisi, demir asit asitleme ile pasifleştirilebilir Demir oksit, krom ve kromunkinden daha tercihen çözülür, krom zayıf tabakayı kaldırır, paslanmaz çeliğin yüzeyini zenginleştirir ve oksidan pasivasyon etkisi altında tam ve kararlı bir pasivasyon filmi üretir . Bu krom açısından zengin pasivasyon filminin potansiyeli, değerli metal potansiyeline yakın olan ve anti-korozyonun stabilitesini artıran + 1.0V (SCE) 'ye ulaşabilir.

2. Turşu ve pasivasyon yöntemi

Farklı çalışma modlarına göre, paslanmaz çeliğin dekapaj ve pasifleştirme işlemi esas olarak daldırma yöntemi, macun yöntemi, fırçalama yöntemi, sprey yöntemi, sirkülasyon yöntemi ve elektrokimyasal yöntemdir.


Daldırma yöntemi:
Paslanmaz çelik boru hattı, dirsek, küçük parçalar vb. Bu yöntem için en uygun olanıdır ve tedavi etkisi en iyisidir. Muamele edilen parçalar dekapaj pasivasyon çözeltisine tamamen daldırılabildiğinden, yüzey reaksiyonu tamamlanır ve pasivasyon filmi yoğun ve muntazamdır. Bu yöntem sürekli parti çalışması için uygundur, ancak çözelti reaksiyon konsantrasyonunun azalmasıyla sürekli olarak yeni çözeltinin eklenmesi gerekir. Dezavantajı, asit tankının şeklinin ve kapasitesinin sınırlanması nedeniyle, çok uzun ve çok geniş şekilli büyük kapasiteli ekipman ve boru hatları için uygun olmamasıdır; Uzun süre kullanılmadığında çözeltinin buharlaşmasından ve diğer nedenlerden dolayı etki azalacaktır, bu nedenle özel alan, asit havuzu ve ısıtma ekipmanı gereklidir.

Method Alçı yöntemi:
Paslanmaz çelik dekapaj pastası Çin'de yaygın olarak kullanılmaktadır ve bir dizi ürün mevcuttur. Ana bileşenleri, belirli bir oranda nitrik asit, hidroflorik asit, korozyon inhibitörü, viskoz ajan vb. Gemi standardı "paslanmaz çelik dekapaj pasivasyonu macunu" CB / t3595-94 Yerinde yapım için uygun özel denetim kuralları, manuel çalışma vardır. Kaynak işlemi, kaynak renk değişikliği, güverte üstü, köşe ölü köşe, yürüyen merdiven arka ve geniş alan boyama ve tankta pasivasyon için geçerlidir.
Macun yönteminin avantajları, özel ekipman ve alan, ısıtma ekipmanı, esnek saha çalışması, tamamlandıktan sonra dekapaj ve pasivasyon, güçlü bağımsızlık; pasivasyon macunu uzun bir raf ömrüne sahiptir ve her uygulama kullanıldıktan sonra yeni bir pasivasyon macunu ile muamele edilir ve reaksiyon, aşınması kolay olmayan ve müteakip ile sınırlı olmayan yüzey tabakasının pasivasyonundan hemen sonra durur. yıkama zamanı. Kaynaklar gibi zayıf bağlantılar pasivasyonu güçlendirebilir. Dezavantajları kötü çalışma ortamı, yüksek emek yoğunluğu ve yüksek maliyettir. Paslanmaz çelik boru hattının iç duvarının tedavi etkisi biraz zayıftır, bu nedenle diğer yöntemler birleştirilmelidir.

Immersion method

Method Sprey yöntemi:
Plaka üretim hattında sprey dekapaj işlemi gibi sabit ve kapalı ortamda basit iç yapıya sahip tek bir ürünün veya ekipmanın dekapaj ve pasifleştirilmesi için uygundur. Paslanmaz çelik kimyasal gemi için, kargo tankının iç duvarının dekapajı için kullanılabilir. Hızlı sürekli çalışma, basit çalışma modu ve çalışanların korozyonu üzerinde çok az etkisi avantajları vardır. Boru hattı, sıvı transfer işlemi sırasında tekrar alınabilir. Çözeltinin kullanım oranı yüksektir.

喷淋

3.Özel notlar


Paklama ve pasivasyonun ön işlemi: Paslanmaz çelik yüzeyde gres gibi kir varsa, paklama ve pasivasyon kalitesini etkileyecektir. Genellikle alkalin deterjan gibi temizleme tankının iç duvarı kullanılmalıdır.

Asitleme çözeltisi / Macun ve temizleme suyunda klorür iyonu konsantrasyonunun kontrolü: klorür iyonu içeriği standardı aşarsa, paslanmaz çeliğin pasivasyon filmi zarar görür. Bazı paslanmaz çelik asit losyonları / macunları, yüzey oksit tabakasını çıkarmak için ana ajan veya yardımcı ajan olarak hidroklorik asit ve perklorik asit gibi klorür iyonu içeren aşındırıcı ortamı kullanacaktır. Korozyonu önlemek yararlı değildir ve gemide standart paslanmaz çelik dekapaj pasivasyon macunu CB / t3595-94'te belirtildiği gibi incelemede kontrol edilmelidir Paslanmaz çelik dekapaj pasivasyon pastasının klorür iyonu içeriği 25 ppm aralığında kontrol edilir -100ppm. Ek olarak, temizleme suyu için, klorür iyonu içeriği 25 ppm'nin altında kontrol edilmelidir ve gereksinimler, inşaat sırasında musluk suyuna klorür iyonu inhibitörü sodyum nitrat eklenerek karşılanabilir.

Atık sıvı nötralizasyonu ve çevre koruma deşarjı: asit temizleme ve pasivasyon atık sıvısının işlenmesi, flor içeren atık sıvıya kireç sütü veya kalsiyum klorür eklemek, krom içeren demirlere demir sülfat indirgemek gibi ulusal çevre koruma deşarj gereksinimlerini karşılamalıdır. atık sıvı vb.

4. asitleme ve pasivasyon Kalite kontrol

Stainless steel pipe


Paslanmaz çelik dekapaj ve pasivasyon etkisinin kalite kontrolü için, lütfen gemi standardı "paslanmaz çelik dekapaj ve pasivasyon macunu" CB / t3595-94, uluslararası standart "paslanmaz çelik elektro parlatma, parlatma ve dekapajdan oluşan yüzey pasivasyon filminin muayenesine bakın. ve pasivasyon "iso15730 Genellikle, görünüm muayene ve kimyasal test ayrılabilir. Kimyasal test ağırlıklı yapay deniz suyu asılı plaka korozyon testi, bakır sülfat titrasyon testi, potasyum ferrisiyanür titrasyon testi (mavi nokta testi), vb "Ninghua 417" tekerlek dekapaj pasivasyon etkisi üzerinde test aşağıdaki üç şekilde yapılır :
Görünüm muayenesi: Paslanmaz çeliğin dekapaj ve pasivasyon yüzeyi, belirgin korozyon izleri olmadan düzgün gümüş beyaz, pürüzsüz ve güzel olmalı ve kaynak ve ısıdan etkilenen bölgede oksidasyon rengi veya düzensiz renk lekeleri olmamalıdır.

Kalıntı sıvı muayenesi: Paslanmaz çelik yüzeyde kalan sıvının yıkama derecesini kontrol etmek için fenolftalein test kağıdı kullanın ve pH değeri nötrdür, ki bu niteliklidir.

Mavi nokta testi: mavi nokta test yönteminin temel ilkesi, yüzeydeki pasivasyon filmi demir iyonları tarafından eksik veya kirlenmişse, serbest demir iyonlarının olacağıdır. Potasyum ferrisiyanür çözeltisi demir iyonlarıyla karşılaştığında, mavi çökeltiler oluşturmak için reaksiyona girer. Reaksiyon formülü aşağıdaki gibidir:
K ++, Fe + 2 + [Fe (CN) 6] -3 → KFE [Fe (CN) 6] ↓
50 ml damıtılmış su içinde 10 g potasyum ferrisiyanit eritmek için 100 ml'lik bir beher kullanın, çözüldükten sonra 30 ml konsantre nitrik asit ekleyin, daha sonra 1000 ml hacimsel bir şişeye aktarın ve damıtılmış suyla, yani mavi nokta test çözeltisi ile skalaya seyreltin. , bir haftalık saklama süresi ile. Test yöntemi: mavi nokta inceleme sıvısı damlasını paslanmaz çelik yüzeye yapıştırılan test kağıdına koyun ve mavi noktanın test kağıdında 30 saniye sonra görünmesi niteliksizdir. Kimyasal testin paslanmaz çeliğin pasivasyon filmini yok edeceğine dikkat edilmelidir. Genellikle, test plakası ve ürün aynı anda alınabilir ve pasifleştirilebilir ve daha sonra yukarıdaki test test plakası üzerinde gerçekleştirilebilir.