Dalgıç Pompa Motorunun Bakımı

- Mar 19, 2020-

Dalgıç pompa motorunun bakımı

1. Dalgıç motor, pompa ile entegre ve uzun süre çeşitli su kalitesinin kanalizasyonunda çalışan dalgıç pompa çeşitli türleri ile donatılmıştır. Kötü çalışma ortamı, dalgıç motorun sızdırmazlık yapısının geleneksel motordakinden oldukça farklı olduğunu belirler.

submersible pump

Dalgıç motor, çoğunlukla yağ dolu tip, su dolu tip, kuru tip ve kalkan tipine ayrılan GB / T 2818-2002 standardına göre üretilmiştir

Filled Yağ doldurulmuş dalgıç motor, her iki ucu rulmanlarla desteklenen mekanik yağ ile doldurulur ve üst kısmı çimentolu karbür ile kapatılır. Büyük silt içeriğine sahip durumlarda kullanılabilir ve eğme ve yatay olarak da kullanılabilir.

Filled Su dolu motor normal dalgıç motora ve özel dalgıç motora ayrılmıştır. Ana aşınmaya dayanıklı parçaları, yüksek itme ve aşınma direncine sahip olan ithal malzemelerden (kılavuz yatak, baskı yatağı, vb.) Yapılmıştır.

③ Kuru tip dalgıç motor, kuru tip yapı motoru, iç boşluk, kara motoruna benzer, basit bir yapıya sahip, havayla doludur.

Sub Korumalı dalgıç motor için, motorun statoru, ince duvarlı kalkan kovanı, uç halkası ve muhafaza ile manyetik olmayan paslanmaz çelikten yapılmıştır ve sızdırmaz oda sıkıca kapatılmıştır, katı dolgu maddesi ile doldurulmuştur.


Dalgıç pompa, normal üretici tarafından üretilen polietilen yalıtımlı naylon kılıflı suya dayanıklı elektromanyetik tel kullanmalıdır.

2. 2 dalgıç pompanın çalışmasında yetersiz veya hiç su akışının nedeni ve tedavisi

(1) Su pompasının montaj yüksekliği çok yüksektir, böylece çarkın daldırma derinliği yeterli değildir, bu da su pompasının su çıkışının azalmasına neden olur; su pompasının montaj yüksekliğinin izin verilen sapması, istenildiği zaman genişletilmeyecek şekilde kontrol edilmelidir.

(2) Aksine, su pompasının test çalışmasından önce motor rölantide çalıştırılmalı ve su pompasına uygun hale getirilmesi için yön kontrol edilmelidir; kullanım sırasında yukarıda belirtilen durum durumunda, güç kaynağının faz sırasının değişip değişmediğini kontrol edin.

(3) Çıkış valfi açılamıyor. Valfi kontrol edin ve sık sık koruyun.

(4) Çıkış borusu düzgün değil veya pervane tıkalı. Boru hattının ve çarkın tıkanmasını temizleyin ve genellikle rezervuardaki eşyalar kurtarın.

(5) Su pompasının alt ucundaki aşınma halkası, çeşitli eşyalar tarafından ciddi şekilde aşınır veya tıkanır. Sundries'i temizleyin veya aşınma halkasını değiştirin.

(6) Pompalama sıvısı yoğunluğu çok yüksek veya viskozite çok yüksek. Su kalitesi değişikliğinin nedenini öğrenin ve kontrol edin.

(7) Pervane düşüyor veya hasarlı. Pervaneyi takviye edin veya değiştirin.

(8) Birkaç su pompası boru hattı çıkışını paylaştığında, tek yönlü valf takılı değildir veya tek yönlü valf sıkıca kapatılmaz. Nedeni kontrol ettikten sonra tek yönlü valfi takın veya değiştirin.

3. dalgıç pompa çalışması anormal titreşim ve kararsızlık vardır, ve ana nedeni

(1) Su pompası tabanının temel cıvataları sıkılmaz veya gevşetilmez; tüm temel cıvataları eşit şekilde sıkılır

(2) Çıkış borusu için bağımsız bir destek yoktur ve borunun titreşimi su pompasını etkiler; su pompasının çıkış borusu için bağımsız ve stabil destek ayarlanır, böylece su pompasının çıkış borusunun flanşı yükü taşıyamaz.

(3) Pervane kalitesi dengesiz veya hatta hasar görmüş veya montaj gevşek; pervaneyi onarın veya değiştirin

(4) Su pompasının üst ve alt yatakları hasar görmüş; su pompasının üst ve alt yataklarını değiştirin.

4. Dalgıç pompanın neden olduğu aşırı akım nedeniyle motor aşırı yüklenmesinin veya aşırı sıcaklığın ana nedenleri

(1) Çalışma voltajı çok düşük veya çok yüksek; güç kaynağı voltajını kontrol edin ve iletim voltajını ayarlayın.

(2) Su pompasında hareketli ve statik parçalar arasında veya pervane ile sızdırmazlık halkası arasında sürtünme vardır; sürtünme parçalarının konumunu değerlendirir ve arızayı giderir.

(3) Motor gücü, düşük kafa ve büyük akış nedeniyle pompa karakteristikleri ile tutarsızdır; valfı, motor gücü ile pompaya uyacak şekilde akışı azaltmak için ayarlayın.

(4) Pompalama yoğunluğu yüksektir veya viskozite yüksektir; su kalitesi değişikliğinin nedenini kontrol edin ve su pompasının çalışma koşullarını değiştirin

(5) Yatak hasarlı; motorun her iki ucundaki yatağı değiştirin


5 dalgıç pompanın düşük yalıtım direncinin ana nedeni ve tedavisi

(1) Güç hattı kurulduğunda, uç suya batırılır veya güç hattı ve sinyal hattı hasar görür ve su akışına neden olur; kabloyu veya sinyal hattını değiştirin ve motoru kurulayın.

(2) Mekanik salmastra aşınmış veya yerine takılmamış; üst ve alt mekanik contaları değiştirin ve motoru kurulayın.

(3) O-ring yaşlı ve etkisizdir; tüm sızdırmazlık halkalarını değiştirin ve motoru kurulayın.


6. Dalgıç pompa boru hattında, boru hattı veya flanş bağlantısında sıklıkla belirgin bir sızıntı ve nedenleri ve tedavi yöntemleri vardır

Eline Boru hattının kendisi arızalı ve basınç testini geçmedi;

② Flanş bağlantısındaki conta mafsalına uygun şekilde işlem yapılmamıştır;

③ Flanş cıvataları makul bir şekilde sıkılmaz; arızalı borular tamir edilmeli ve hatta değiştirilmelidir; alın borularının merkez sapması çok büyükse, sökülmeli ve yeniden düzenlenmelidir. Hizalamadan sonra, bağlantı cıvataları temelde serbest bir durumda sokulmalı ve sıkılmalıdır. Tüm borular monte edildikten sonra, sistemin basınç dayanımı ve sızdırmazlık testi yapılmalıdır. Yenisi ile değiştirilmelidir.

Dalgıç pompanın 7 dahili kaçağı

Dalgıç pompa su sızdırdığında, yalıtım hasarına, yatak taşmasına, alarm sistemine neden olur ve üniteyi çalışmayı durdurmaya zorlar.

Ana nedenler şunlardır: dalgıç pompanın dinamik contası (mekanik conta) veya statik conta (kablo girişi özel contası, 0 tipi conta halkası) su sızıntısına neden olmak için hasar görmüş ve güç kablosu veya sinyal kablosu su sızmasına neden olur. Suya daldırma, sızıntı, nem ve benzeri, alarm ve kapatma gibi alsignals her türlü; kurulumdan önce, her sızdırmazlık parçasının kalitesini kontrol edin; kurulum sırasında, her sızdırmazlık parçasının uç yüzlerinin iyi temas ettiğinden emin olun; çalıştırmadan önce, motorun fazlar arası ve toprak yalıtım direncinin ve her alarm sisteminin algılama bileşenlerinin iyi durumda olup olmadığını kontrol edin. Çalışma sırasında yukarıdaki arızalarda, tüm hasarlı contaları ve kabloları değiştirin ve motoru kurutun. Sökülen contalar ve kablolar tekrar kullanılmamalıdır.

Dalgıç pompa durduğunda 8 geri

1. Pompa motoru kesildiğinde, pompa geri döner. Bunun ana nedeni, çıkış borusundaki çek valf veya kanatlı valfın bozuk olmasıdır.

2. Eliminasyon önlemlerinin kurulumundan önce kontrol yapılmalıdır, çek valfın montaj yönü doğru olmalı, kanat kapısının merkezi hizalanmalı ve açma ve kapama esnek olmalıdır. Çalışma sırasında çek valfi veya kanat valfini sık sık kontrol edin, hasarlı parçayı garantili kalitede bir çek valf veya kapak valfi ile onarın veya değiştirin.

9. dalgıç pompa kablolama yöntemi  

Derin kuyu dalgıç pompası genellikle fabrikadan çıkarken giden kabloya sahiptir ve kullanıcıların kurulum sırasında kendilerine ek kablo bağlamaları gerekir, bu nedenle kabloyu bağlarken doğru yönteme dikkat edin, aksi takdirde derin kullanımı üzerinde büyük bir etkisi olacaktır. kuyu dalgıç pompası.

Derin kuyu dalgıç pompa kablolama yöntemi:

1. Derin kuyu pompa kablosunun dış kılıfını ve ana yalıtım katmanını soyun, 35-40 mm bakır teli ortaya çıkarın, çekirdeğin yakınındaki kauçuğu bir koniye onarın, çekirdek üzerindeki oksit tabakasını parlatın ve çekirdeği ve yalıtım tabakası ve kılıf tabakası alkol (tercihen hidroklorik asit) ile sarılır ve doğal olarak kurutulur.

2, eklem

1) Güç kablosu 2) PVC bant 3) kendinden yapışkanlı butil kauçuk bant 4) φ 1mm bakır tel 5) lehim 6) giden kablo

3. 500 W elektrikli havya, reçine, lehim, LMM çıplak bakır tel ve yalıtım bandı hazırlayın.

4. Çıplak bakır tel, kablo çekirdeğini eşit bir şekilde bağlamak için, elektrikli ütü ise ısıtma ve kalay nüfuzu için kullanılmalıdır. Yassı kaynak parçasını bir dosya ile onarın (çapak ve keskin mekiğe izin verilmez) ve alkol ile bağlanacak parçayı tekrar temizleyin ve kurutun.

5. Kendinden yapışkanlı butil bant üç tabakayı ikiye katlamak ve kademeli olarak çekirdeğin dışına uzanmak için kullanılır. Bandaj yaparken, bant% 200 uzatılmalı ve dış katman üç katmana (PVC) sarılmalıdır: resmi hesap: Pompa kahya. Uzatma ayrıca bağlanmanın 200 mm'den az olmamasını sağlamak için kademeli olarak uzanacaktır.

6. Üç damarlı kablo bağlanırken, üç eklemin pozisyonları kısa devreyi önlemek için belirli bir mesafe boyunca kademelendirilmelidir.

submersible motor

7. giden kablo çift kablo olduğunda bağlantı yöntemi

1 cable Kablo bağlandıktan sonra, kablo ile motor arasındaki yalıtım direnci (su eklenmediğinde) sallanarak ölçülmeli ve değer 150 megaohm'dan az olmamalıdır,

2) Motor suyla doldurulduktan sonra, motor sargısının yalıtım direnci 40 megohm'dan az olmayacak şekilde tekrar çalkalanarak ölçülecektir,

3) Direksiyonu açın ve 2 saniyeden fazla test edin. Ardışık pozisyonları işaretleyin,

4) Kuyuda çalışmaya başlayın: Dalgıç pompa ile kuyuda çalıştırılırken, kablo yalıtım cildinin kuyu duvarında kırılmasını önlemek için değişimi gözlemlemek için yalıtım direnci sürekli olarak telemetre edilmelidir. Yalıtım derecesinin hızla 0.5 megaohm altına düştüğü tespit edilirse, ünite tespit için yükseltilmelidir. Kaza yoksa, kuyu yukarıda belirtilen adımlarla başlatılabilir ve devreye alınabilir.