Pompa ve Çözümlerin Verimliliğini Etkileyen Az Bilinen Faktörler

- Mar 10, 2020-

Pompanın verimliliğini etkileyen az bilinen faktörler ve çözümleri

Horizantal centrifugal water pump

Yatay santrifüjlü su pompasının verimliliğini etkileyen az bilinen faktörler ve çözümleri

Horizontal centrifugal water pumpHorizontal centrigal water pump01

1. Pompanın kendisinin verimliliği en temel etkidir. Aynı çalışma koşullarında, pompanın verimliliği% 15'ten fazla farklılık gösterebilir.


2. Santrifüj pompanın çalışma koşulu, düşük pompa verimliliği ve yüksek enerji tüketimi ile pompanın nominal durumundan daha düşüktür.


3. Motorun verimliliği temelde kullanımda değişmemiştir. Bu nedenle, kapatmak için yüksek verimli bir motor seçmek önemlidir.


4. Mekanik verimliliğin etkisi esas olarak tasarım ve imalat kalitesi ile ilgilidir. Pompa seçildikten sonra, daha sonraki yönetimin etkisi azdır.


5. Hidrolik kaybı hidrolik sürtünme ve lokal direnç kaybını içerir. Pompa belirli bir süre çalıştıktan sonra, kaçınılmaz olarak pervane, kılavuz kanat ve diğer bileşenlerin yüzey aşınmasına neden olur, hidrolik kaybını arttırır ve hidrolik verimliliğini azaltır.


6. Yatay santrifüjlü su pompası hacim kaybı, çark conta halkası, kavşak, eksenel kuvvet denge mekanizması üç kaçak kaybı da dahil olmak üzere kaçak kaybı olarak adlandırılır. Hacim verimliliği sadece tasarım ve üretim ile değil, aynı zamanda daha sonraki yönetim ile de ilgilidir. Pompanın belirli bir süre sürekli çalışmasından sonra, bileşenler arasındaki sürtünme nedeniyle boşluk artar ve hacimsel verimlilik azalır.


7. Filtre silindirinin tıkanması ve boru hattının girişi nedeniyle santrifüj pompa vakumlama ve rölantide çalışıyor.

8. Pompanın başlatılmasından önce, personel santrifüj pompasının başlatılmasından önce hazırlık çalışmalarına dikkat etmedi ve ısınma pompası, disk pompası ve dolum pompası gibi temel çalışma prosedürleri iyice uygulanmadı. genellikle pompanın kavitasyonuna neden olarak büyük pompa gürültüsü, büyük titreşim ve düşük pompa verimliliği sağlar.

Horizontal centrifugal water pump

Yatay santrifüjlü su pompasının verimliliğini artırmak için önlemler

1. Verimsiz santrifüj pompayı değiştirin. Değiştirme sırasında, değiştirilen pompanın her zaman verimli bir durumda çalışmasını sağlamak için gerçek çalışma koşulu parametrelerine yakın olan santrifüj pompa seçilir. Düşük verimlilik ve yüksek tüketimli santrifüj pompayı değiştirdikten sonra, pompa verimliliği yaklaşık% 10 artırılabilir.


2. frekans dönüşüm enerji tasarrufu teknolojisi Uygulaması. Tasarım parametreleri gerçek çalışma koşullarından daha büyük olan santrifüj pompa için, değişken frekans hız kontrol cihazının kurulumundan sonra, her zaman yüksek verimlilik alanında çalışır.


3. ana santrifüj pompa yüksek verimli enerji tasarrufu sabit mıknatıslı hız motoru ve çift güç motor ve diğer yeni enerji tasarrufu ürünleri uygulamasını teşvik etmek.


4. Yeni bir pompa seçerken, santrifüj pompanın yüksek verimliliğini sağlamak için büyük bir üretici tarafından üretilen pompa seçilmelidir.


5. Santrifüj pompanın bakımı.

(1) Hacim kaybını azaltmak için santrifüj pompanın mil ucu contasını sık sık kontrol etmek ve ayarlamak gerekir;

(2) Santrifüj pompa 10000 saat çalıştığında, pompa verimliliğini geri kazanmak için elden geçirilmelidir;

(3) Körük sızdırmazlık teknolojisi, sızıntıyı ortadan kaldırmak ve hacim verimliliğini artırmak için santrifüj pompada yaygın olarak kullanılmaktadır.


6. Filtre silindirini düzenli olarak temizleyin, boru hattı bağlantısını kontrol edin ve santrifüj pompanın giriş boru hattının düzgün olduğundan emin olun.

7. Santrifüj pompanın çalışma prosedürlerine sıkı sıkıya bağlı olarak, pompayı çalıştırmadan önce pompayı diskten çıkarmak, giriş vanasını açmak, çıkış vanasını, egzoz ve havalandırmayı kapatmak ve pompanın giriş basıncının karşılanıp karşılanmadığını kontrol etmek gerekir. gereksinimleri. Düşük besleme basıncı ve yetersiz akış nedeniyle pompa kavitasyonunu önleyin.

8. Santrifüj pompanın pompa verimliliği düzenli olarak test edilecektir. Düşük pompa verimliliğine sahip pompa seti için nedenler zamanında bulunacak ve bunları çözmek için uygun önlemler alınacaktır.