Tel Yaşlanma Nasıl Kontrol Edilir

- Mar 27, 2020-

Tel yaşlanması nasıl kontrol edilir

Hepimizin bildiği gibi, kablolar ev veya ticari kullanım için yaşlanırken, işletmeler bunları kullanmaya devam ederse tehlikeye neden olur. Ancak telin yaşlanıp yaşlanmadığını kontrol etmek için hala biraz teknolojiye ihtiyaç var.

cable

Tel esas olarak bir dış kılıf tabakası ile yalıtılmıştır. Uzun bir süre sonra, aşındırıcı gazla korozyona uğrar. Yalıtım performansı yavaş yavaş azalır ve daha sonra sert ve kırılgan hale gelir veya düşer. Şu anda, yalıtım rolünü oynamayacaktır. Aslında, tellerin ve kabloların yaşlanmasının doğrudan nedeni, yalıtımın azalması nedeniyle oluşan bozulmadır. Jin Huanyu tel ve kablo editörü size iki nokta öğretir: telin yaşlanıp yaşlanmadığını nasıl değerlendirirsiniz, zamanında kontrol eder ve potansiyel güvenlik tehlikelerine son verirsiniz.

Görünümü kontrol etmek, karartmak ve çatlamak için teli izleyin. İki el kavisli ve yalıtımlı, sert ve çatlak deri ile Yalıtım katmanının iletken boyunca gözlemlenmesini ifade eder. Yalıtım tabakasının kararmış, kararmış, sert, çatlamış veya kısmen soyulmuş olduğu bulunursa.

老化

Yalıtılmış iletken her iki eliyle büküldüğünde, iletken serttir, yalıtım katmanı bile çatlar ve yalıtım katmanı düşer, bu da iletkenin farklı derecelerde yaşlandığını ve ciddi şekilde yaşlandığını gösterir.

İzolasyonu iki megohm düşük nokta ile doğru şekilde ölçün. Yağmurlu günlerde nem değeri küçük olabilir ve değer yarı daha küçük olabilir. "Bu, elektrik hatlarının yalıtım ölçümünün, hatların yalıtım durumunu doğru bir şekilde değerlendirmek için yalıtım direnç ölçer kullanılarak yapılabileceği anlamına gelir.

线缆

Farklı hatların yalıtımı farklı izin verilen değerlere sahiptir. Örneğin, kullanımda olan 220 V hane hattının yalıtım direnci 0,22 megaohm'dan az olmamalıdır; yağmurlu günlerdeki nem değeri 0.1 megaohm'dan az olamaz. Ölçülen yalıtım direnci değeri yukarıdaki değerden düşükse, elektrik hattının yalıtımında bir sorun olduğunu gösterir. Tabii ki, farklı kullanım koşulları altında, kablonun servis ömrü farklıdır, bu da duruma göre ele alınmalıdır.