Pompa Verimliliğini Artırmanın Genel Yöntemleri

- Mar 09, 2020-

Pompa verimliliğini artırmak için genel yöntemler

Boru hattı sistemini iyileştirin ve direnci azaltın.

Boru hattının uzunluğu kısaltılacak ve mümkün olduğunca düz tutulacak ve boru hattı boyunca kafa kaybını azaltmak için akış hızı düşürülecektir; yerel kafa kaybını azaltmak için gate vana, alt vana, dirsek, delik plakası ve diğer bileşenlerin sayısı azaltılmalıdır. Çıkış basıncı için boru hattı sistemi gereksinimlerini karşılamak için su pompası çıkış basıncının fazlasını azaltın.

Pompa en çok kullanılan genel amaçlı makinelerdir, aynı zamanda büyük bir elektrik ve enerji tüketicisidir, bu nedenle pompanın verimliliğini ve pompanın kullanım verimliliğini artırmak enerji tasarrufunda önemli bir rol oynar.

双吸泵应用

Pompanın verimliliğini artırın.

1. Bıçak emme deliğine uzanır ve böylece sıvı, pervanenin dış çapını azaltabilen bıçaktan etkilenir, ayrıca bıçak geçişindeki düzene uzunluğunu artırabilir ve bağıl difüzyon; ancak uzatma uygun olmalıdır, çok ileri uzatma girişin alanını çok küçük hale getirecektir, böylece bıçak girişi ve bıçak kapak plakası arasındaki duvar açısı daha küçük olacaktır, ancak hidrolik sürtünme kaybını artıracak, giriş akış kanalı ve kavitasyon ve verimliliği etkiler Her ikisi de olumsuzdur.

2. Difüzyon kaybını azaltmak için, bitişik bıçaklar arasındaki çıkış alanının koşucunun giriş alanına oranı 1.0 ile 1.3 arasında kontrol edilmelidir. Oran 1.3'ten büyükse, kanal difüzyonu ciddidir ve verimlilik azalır.

3. Kızağın hidrolik yarıçapı ne kadar büyük olursa o kadar iyidir. Sürtünme kaybını azaltmak için bıçak giriş bölümünü kareye mümkün olduğunca yakın tutmaya çalışın. Hidrolikten, akış geçidinin enine kesit alanının ıslak çevreye oranına hidrolik yarıçapı, yani hidrolik yarıçapı - akış geçidinin enine kesit alanı / ıslak çevre olarak adlandırıldığını biliyoruz. Büyük ıslak çevre, aslında, sıvı ve duvar arasındaki temas alanıdır. Akış geçidinin enine kesiti yaklaşık bir kareden uzun ve dar bir dikdörtgene değiştirildiğinde, esasen sıvının uzun ve dar enine kesitin boşluğundan akmasına izin verilmesi gerekir, bu nedenle direnç büyük olmalıdır.

4. Kavisli difüzyon borusunun büyük hidrolik kaybı nedeniyle, şimdi düz bir çizgiye yakın hafif bir bükülmeye sahip difüzyon bölümü çoğunlukla kullanılmaktadır. Kılavuz kanatçık için giriş açısı ve çevresel doğrultuda konumu, difüzyon bölümündeki sıvı akışının dışarı akışıyla birlikte belirlenmelidir. İlke, anti kılavuz kanadın dar giriş bölümünü önlemek için sürekli bir akış kanalı oluşturmaktır, aksi takdirde anti kılavuz vananın girişinde girdap akımı ve darbe kaybı meydana gelecektir.

5. Çok kademeli pompa için, pervane girişi önceden döndürülmüştür (anti kılavuz kanadın çıkış açısı 90'dan azdır). ) Aynı zamanda, kılavuz kanadın çıkış açısı 90'dan az olduğunda bağıl hız difüzyonu azalır. Su pervaneye aktığında, bir ön dönüş vardır, yani. 1, 0.

multistage pump

6. Tasarımda teorik baş formül ht-u2vu2-lvul sıfır "1vul" terimini yapmak için, anti kılavuz kanadın çıkış açısı 90 olmalıdır. Son aşama kılavuz kanat için, dönen bileşen olabilir ortadan kaldırdı. Bununla birlikte, deneyler, performans düşüşü eğrisini elde etmek için, özellikle bazı düşük özgül hız pompaları için verimlilik ve kararlı performans eğrisi için iyi olmadığını göstermektedir, anti kılavuz kanadın çıkış açısı 90'dan az olmalıdır. 80. Çarpışma ve girdap akımı kaybını önlemek için bıçağın her iki ucu daha ince olmalıdır.

7. Pervane çıkışının genişliğini artırın, pervane çıkışının mutlak hızını azaltın ve su haznesindeki hidrolik kaybını azaltın.

8. Ön ve arka kapak plakası düzeneği arasındaki basınç farkını azaltmak ve çıkıştaki ikincil dönüşü azaltmak için, pervane çıkışını eğik olarak kesmek, ön ve arka akış çizgileri arasındaki uzunluk farkını azaltmak veya farklı bir bıçak seçmek gerekir farklı akış çizgileri için çıkış açıları.

9. Orijinal tasarım alanı küçük olduğunda, akış engellenmez.

Mekanik ve sürtünme kayıplarını azaltın

Bearing Rulman ve salmastranın neden olduğu mekanik sürtünme kaybı çok küçüktür, bu da verimliliği çok az etkiler. Salmastranın mekanik sürtünme kaybı mekanik salmastranın mekanik sürtünme kaybından daha büyüktür. Mekanik salmastra kabuğu 4 kullanılabiliyorsa, daha iyidir.

② Çark ve kılavuz kanat geçişinin yüzey kaplamasını iyileştirin. Mümkünse, koşucunun yüzeyini parlatmak için elle tutulan taşlama tekerleği ve diğer aletleri kullanmak en iyisidir, böylece hidrolik sürtünme kaybı önemli ölçüde azalır.

İmp Çarkın ön ve arka kapak plakası yüzeyi ile sıvının neden olduğu disk arasındaki sürtünme kaybı, çarkın dış çapının 5. gücü ile doğru orantılıdır. Daha büyük bir bıçak çıkış açısı seçmek, pervanenin dış çapını azaltarak disk sürtünme kaybını azaltabilir. Diskin sürtünme kaybı yüzey pürüzlülüğü ile yakından ilişkilidir ve pervane kapak plakasının dış duvarı mümkün olduğunca pürüzsüz olmalıdır. Disk sürtünme kaybı, pervane kapak plakası ile kılavuz kanat arasındaki açıklığın uygun şekilde azaltılmasıyla da azaltılabilir.

Sızıntıyı azaltın: Hacim kaybını azaltmak için, her parçanın açıklığını azaltmak veya contalar arasındaki boşluğu uzatmak ve sızıntı direncini arttırmak için labirent conta kullanmak gerekir.

Pompadaki sızıntı kısmı, pervane ve sızdırmazlık halkasında, çok kademeli pompanın aşamaları, eksenel kuvvet dengeleme cihazı vb.

Pompa verimliliğini artırın: Boru hattı sistemini iyileştirin ve direnci azaltın. Boru hattının uzunluğu kısaltılacak ve mümkün olduğunca düz tutulacak ve boru hattı boyunca kafa kaybını azaltmak için akış hızı düşürülecektir; yerel kafa kaybını azaltmak için gate vana, alt vana, dirsek, delik plakası ve diğer bileşenlerin sayısı azaltılmalıdır.

Çıkış basıncı için boru hattı sistemi gereksinimlerini karşılamak için su pompası çıkış basıncının fazlasını azaltın. Pompa basıncının fazlası çok büyükse, pompanın çıkış basıncı sistem tarafından gerekli olan basınçtan daha yüksektir, bu nedenle valfi ve diğer azaltma yöntemlerini düşürerek basıncı düşürmek, başarı oranı.

Su pompası için yeniden yapılandırma önlemleri alınması gerektiğini lütfen unutmayın. Birincil ve ikincil çarklar, sistemin gerektirdiği basınca göre çıkarılabilir.

Aşırı basınç çok büyük değilse, pervaneleri döndürme yöntemi basıncı azaltmak için kullanılabilir, böylece sistem (boru hattı) cihazındaki su pompası pompanın mümkün olan en iyi verimlilik noktasında çalışabilir, ve büyük akış veya küçük akış (düşük verimlilik noktası) koşullarında çalışmaktan kaçının.