Santrifüj Pompa Kullanımında 8 Yanlış Anlama

- May 18, 2020-

centrifugal water pump1. Düşük basınçlı su emme için yüksek başlıklı pompalar

Birçok insan pompalama kafası ne kadar düşük olursa motor yükünün o kadar düşük olduğuna inanır. Bu tür yanlış anlama yanlış kılavuzu altında, su pompasını satın alırken, bazı insanlar genellikle yüksek kafa su pompasını seçer.

Aslında, santrifüj pompalar için güç tüketiminin boyutu, belirli pompa modeli açısından pompanın gerçek akışı ile orantılıdır. Ve pompa akışı, kafadaki artışla azalacaktır, bu nedenle kafa ne kadar yüksek olursa, akış ne kadar küçükse, güç tüketimi o kadar düşük olur. Tersine, kafa ne kadar düşükse, akış o kadar büyük, güç tüketimi o kadar büyük olur.

Bu nedenle, motor aşırı yüklenmesini önlemek için, gerçek pompa pompalama kafasının genel gereklilikleri, nominal basma yüksekliğinin% 60'ından az olmamalıdır. Bu nedenle, çok düşük kaldırma için yüksek kaldırma pompası, motorun aşırı yüklenmesi ve ısıtılması kolay olduğunda, ciddi motor yakılabilir.


2. Pompalama için küçük borulu büyük çaplı pompalar

Birçok insan bunun gerçek kafayı, aslında pompanın toplam kafa kaybı kafasının gerçek kafasını geliştirebileceğine inanıyor. Pompanın tipi belirlendiğinde, toplam basma yüksekliği kesindir; kayıp başlığı esas olarak boru hattının direncinden gelir, boru hattının çapı ne kadar küçükse, açıkçası direnç o kadar büyük olur ve bu nedenle kayıp başlığı daha büyüktür, bu nedenle pompanın gerçek başlığı, çapını düşürdükten sonra artırılamaz. boru hattı, pompanın verimliliğini azaltır. Aynı şekilde, küçük çaplı pompa büyük boru ile pompalandığında, pompanın gerçek kafası azaltılmaz, ancak borunun direnci azaltılacağı için kayıp kafa azalır ve gerçek kafa artırmak. Kaldırma kesin olduğu sürece, pompa çarkının boyutu değişmez, boru çapı ne olursa olsun, çark üzerindeki basınç kesindir. Bununla birlikte, boru çapının artmasıyla, akış direnci azalacak, akış hızı artacak ve güç tüketimi de artacaktır. Ancak, nominal kafa aralığı olduğu sürece, pompanın çapının nasıl artırılacağı önemli değil, normal çalışma olabilir, aynı zamanda boru hattının kaybını azaltabilir, pompa verimliliğini artırabilir.


3. Su giriş borusunu monte ederken, yatay bölüm yatay veya yukarı doğru olmalıdır

Bu, emme borusunun hava toplamasını, borunun ve pompanın vakumunu azaltmasını sağlar, böylece pompa emme başlığı azalır, su çıkışı azaltılır. Doğru yaklaşım: Yatay Bölümü su kaynağının yönüne hafifçe eğimli olmalı, yatay olmamalı, yukarı eğilmemelidir.


4. daha dirsek ile Santrifüj pompa emme borusu

Yeniden giriş borusunda daha fazla dirsek kullanılırsa, yerel akış direnci artacaktır. Ve dirsek, hava toplamak için yatay yönde dönmesine izin verilmeyen dikey yönde dönmelidir.


5. Santrifüj pompanın girişi dirseğe doğrudan bağlıdır

Bu, dirsekten çark düzensiz dağılımına su akışına neden olacaktır. Giriş borusunun çapı, pompanın girişinden daha büyük olduğunda, eksantrik değişken çaplı boru takılmalıdır. Eksantrik çap değiştiren borunun düzlem kısmı üstüne, eğimli kısmı ise alt tarafa monte edilmelidir. Aksi takdirde hava, su azaltma veya pompalama suyu birikimi ve darbe sesi vb. Giriş borusu pompa giriş çapı ile aynıysa, pompa girişi ve dirsek arasına düz bir boru eklenmelidir. Düz boru uzunluğu, boru çapının 2 ~ 3 katından az olmamalıdır.


6. Giriş valfinin alt valfi olan alt kısmı dikey değil

Bu kurulum gibi, vana kendiliğinden kapanamaz ve sızıntıya neden olur. Doğru kurulum yöntemi: giriş vanasının altına monte edilir, bir sonraki bölüm en iyi dikeydir, örneğin topografik kısıtlamalar dikey olarak kurulamıyor, su borusu ekseni ve yatay açı 60'ın üzerinde olmalıdır.


7. Su borusunun girişi doğru konumda değil

Su giriş borusunun su girişi ile su giriş havuzunun tabanı ile havuzun duvarı arasındaki mesafe su girişinin çapından daha azdır. Havuzun dibinde tortu varsa, su girişi ile havuzun dibi arasındaki mesafe çapın 1.5 katından daha azsa, su girişi engellenir veya tortu döküntüsü alımı engellenir.

Giriş borusunun giriş suyu derinliği yeterli olmadığında, giriş borusunun çevresindeki su yüzeyinin jakuzi üretmesine, su girişini etkilemesine ve su çıkışını azaltmasına neden olacaktır. Doğru kurulum yöntemi: küçük ve orta boy pompaların su derinliği 300 ~ 600 mm'den az olmamalı, büyük pompalar 600 ~ 1000 mm'den az olmamalıdır.


8. Çıkış borusu, çıkış havuzunun normal su seviyesinin üzerindedir

Çıkış, SUMP'un normal su seviyesinin üzerindeyse, pompa kafası artar, ancak akış hızı azalır. Arazinin sınırlandırılması nedeniyle çıkışın haznenin su seviyesinden daha yüksek olması gerekiyorsa, borunun Sifon tipine dönüşmesi ve çıkışın yüksekliğini azaltmak için dirsek ve kısa boru boru ağzına takılmalıdır.