Santrifüj pompa başladığında, çıkış vanası kapatılmalı mı?

- Jan 07, 2021-

Santrifüj su pompası çalıştırıldığında pompanın çıkış borusunda hala su bulunmadığından boru direnci ve kaldırma yüksekliğine karşı direnç yoktur. Santrifüj pompa başlatıldıktan sonra, santrifüj pompanın kafası çok düşüktür ve akış hızı büyüktür. Şu anda pompa motoru (şaft Gücü) çıkışı çok büyüktür (pompa performans eğrisine göre), aşırı yüklenmesi kolaydır, pompa motoruna ve devresine zarar verir, bu nedenle yapmaya başlarken çıkış vanası kapatılmalıdır. pompa normal çalışıyor.

Eksenel akış pompası kullanılıyorsa durum tam tersidir. Vana açılarak başlatılmalıdır. Şu anda, motorun gücü kısa bir süre için en küçük olanıdır çünkü direnç yoktur ve yüksek bir akış hızında çalışacaktır. Pompa titreşimi, gürültüsü ve hatta motor aşırı yük çalışması sıklıkla meydana gelir. Motoru yak. Çıkış vanasının kapatılması, boru direnç basıncının yapay olarak ayarlanmasına eşdeğerdir. Pompa normal çalıştıktan sonra, pompanın performans eğrisi boyunca kademeli olarak normal şekilde çalışmasına izin vermek için valfi yavaşça başlatın.

Santrifüj pompayı başlatmadan önce iki noktadan emin olmalısınız:

1. Pompa gövdesini suyla doldurun, amaç bir vakum oluşturmaktır;

2. Su pompasının bir akış hızı oluşturmaması için, çıkış borusundaki sürgülü vana kapatılmalıdır, bu da motor başlatma akımını azaltabilir ve pompanın düzgün çalışmasını kolaylaştırabilir. Pompa sorunsuz bir şekilde çalışmaya başladığından sürgülü vana zaman içinde yavaşça açılmalıdır.

Santrifüj pompa, suyu kaldırmak için vakum emişini oluşturmak için çarkın merkezkaç kuvvetine dayanır. Bu nedenle santrifüj pompa çalıştırıldığında çıkış vanası kapatılmalı ve su doldurulmalıdır. Su seviyesi pervanenin üzerindedir ve santrifüj pompadaki hava çalıştırılmadan önce boşaltılabilir. Başladıktan sonra, suyu yukarı doğru emmek için pervane etrafında bir vakum oluşur ve suyu otomatik olarak açıp kaldırabilir. Bu nedenle önce çıkış vanası kapatılmalıdır.

Santrifüj pompalar hakkında

Santrifüj pompa, kanat ve sıvının etkileşimi nedeniyle dönme sürecinde dönen pervaneye dayanan bir tür kanatlı pompadır, kanat mekanik enerjiyi sıvıya aktarır, böylece sıvının basınç enerjisi olabilir sıvının taşınması amacına ulaşmak için arttırılabilir. Santrifüj pompa çalışması aşağıdaki özelliklere sahiptir:

Santrifüj pompanın belirli bir hızdaki kafasının bir sınır değeri vardır. Çalışma noktası akışı ve şaft gücü, pompaya bağlı cihaz sisteminin koşullarına bağlıdır (konum farkı, basınç farkı ve boru hattı kaybı). Akışla birlikte kafa değişir.

Kararlı çalışma, sürekli teslimat, akış ve basınç dalgalanması yok.

Genel olarak, kendinden emiş kabiliyeti yoktur ve pompanın sıvı ile doldurulması gerekir veya çalışmaya başlamadan önce boru hattı vakumlanabilir.

Santrifüj pompa, tahliye borusu vanası kapatıldığında çalıştırılır ve başlatma gücünü azaltmak için vorteks pompası ve eksenel akış pompası, vana tamamen açıldığında başlatılır.

Pompa başlamadan önce, pompa gövdesi taşınacak sıvıyla doldurulur; Başladıktan sonra, pervane yüksek hızda dönmesi için şaft tarafından tahrik edilir ve kanatlar arasındaki sıvının da onunla birlikte dönmesi gerekir. Santrifüj kuvvetinin etkisi altında, sıvı, pervanenin ortasından dış kenara doğru atılır ve enerji kazanarak, pervanenin dış kenarını yüksek hızda bırakarak salyangoz pompa gövdesine girer.

Sarmalda, akış kanalının kademeli olarak genişlemesi nedeniyle sıvı yavaşlar ve ardından kinetik enerjinin bir kısmını statik basınç enerjisine dönüştürür ve son olarak daha yüksek bir basınçta tahliye boru hattına akar ve gerekli yere gönderilir. Sıvı, pervane merkezinden dış kenara doğru aktığında, pervane merkezinde belirli bir vakum oluşur. Depolama tankının sıvı seviyesinin üzerindeki basınç, pompa girişindeki basınçtan daha büyük olduğu için, sıvı sürekli olarak pervaneye bastırılır. Pervane sürekli döndüğü sürece sıvının sürekli olarak emilip boşaltılacağı görülebilmektedir.

Diğer santrifüj pompaların başlatılması

Yukarıdakilerin tümü santrifüj pompalardır. Diğer pompa türleri için durum aşağıdaki gibidir:

1. Eksenel akış pompası tam açık vana başlatmanın büyük akışlı başlatma özellikleri

Eksenel akışlı pompanın eksenel gücü, sıfır akış koşulunda maksimumdur; bu, nominal eksenel gücün% 140 ~% 200'üdür ve güç, maksimum akışta minimumdur. Bu nedenle, başlangıç ​​akımını en aza indirmek için eksenel gücün başlangıç ​​karakteristiği büyük akış başlangıcı olmalıdır (yani tam açık valf başlangıcı).

2. Karışık akışlı pompanın başlatma özellikleri - Tam açık vananın başlatılması

Karışık akışlı pompa sıfır akış durumunda olduğunda, şaft gücü, nominal gücün% 100 ~% 130'u olan yukarıdaki iki pompa arasındadır. Bu nedenle, karışık akışlı pompanın başlangıç ​​özellikleri de yukarıdaki iki pompa arasında olmalıdır ve en iyisi tam açık vana ile başlamaktır.

3. Vorteks pompasının başlatma özellikleri - Tam açık vananın başlatılması

Vorteks pompasının maksimum şaft gücü, sıfır akış koşulunda nominal şaft gücünün% 130 ~% 190'ı kadardır, bu nedenle eksenel akış pompasına benzer şekilde, vorteks pompasının başlangıç ​​karakteristiği büyük akış başlangıcı olmalıdır (yani tam açık valf başlangıcı) ).

workproject 02