Santrifüj pompa aniden güç kaynağı keserne ne olur?

- Nov 26, 2020-


 

Güç kaynağı aniden kesildikten sonra, santrifüj pompa ve motor serbestçe dönecek, hangi sisteme ciddi hasara neden olur.

 

Volan, pompalar ve asal movers ile nadir durumlarda dışında genellikle atalet sadece küçük bir an var. Bu nedenle, pompa hızlı ve nazikçe duracaktır. Şu anda, boru hattı çok kısa olmadığı sürece, sıvının atalet hala şiddetle ileri sıvı akışı yapacak, yavaşlayan pompa bir gaz vanası gibi davranır iken. Deşarj boru hattındaki basınç hızla düşer ve bazı durumlarda pompa çıkışındaki veya boru hattı boyunca belirli bir yükseklikteki basınç atmosfer basıncından daha düşük olabilir.

 

Santrifüj pompa güç kesintisi kazası geçiş süreci kabaca aşağıdaki gibidir:

 

Bu hareket aşamasında meydana gelen en düşük basınç kafası dounsnrge denir. Şu anda, sıvı kolon tamamen ayrılmış olduğundan, basınç buharlaşmaya neden olacak kadar düşük yapılabilir. Bu nedenle, ayırma döneminde, boru hattı birçok kez meydana gelen dış atmosfer basıncı nedeniyle zarar göreceksiniz. Sıvı kolon ayrıştırma sonra yeniden birleştiğinde, darbe basıncı boru hattı veya pompa kırmak için yeterli olabilir. Deşarj hattındaki vananın kapatılması durumu daha da kötüleştirebilir. Bu nedenle, valf prosedüre göre çalıştırılmalı ve kapalı olsa bile, geri akış başlamadan önce çok az kapatılmalıdır.

 

Ters akış bir vana tarafından kontrol edilebilir, ya da deşarj borusu boşaltmak için çıkış veya yakın hava koyarak. Ters akışa karşı direnç yoksa, pompa durur ve daha sonra ters hızlandırır. Deşarj dan sonra, pompa sistemin sürtünme kaybı nedeniyle azaltılmış etkili statik kafa karşılık gelen bir kaçak hızda bir su türbini gibi dönecektir. Ancak, ters akış oluştuğunda, ters hız sabit durumda kaçak hızı aşabilir ve önemli bir değere ulaşabilir. Maksimum geri dönüş hızı pompa verimliliği ve belirli dönüş hızının artması yla artar.

 

Hesaplama, maksimum ters hızın nominal hızın %150'sini geçebileceğini gösterir. Özellikle büyük motorlar seçerken, asal movers seçerken bu göz önünde bulundurulmalıdır. Ters akış olduğunda, deşarj boru hattındaki basınç dounsnrge olarak yükselir. Maksimum yükselen dalga genellikle maksimum ters hıza ulaşmadan kısa bir süre önce oluşur ve bunun neden olduğu basınç artışı santrifüj pompanın nominal çıkış basıncının %60'ını veya daha yüksek ini geçebilir.


impeller 2