Santrifüj pompanın çalıştırılışı ve durması

- Dec 24, 2020-

Santrifüj pompanın çalıştırılışı ve durması

 

Başlat

Santrifüj pompa başladığında, pompaçıkış boru hattı hiçbir su, bu nedenle hiçbir boru hattı direnci ve kaldırma yükseklik direnci yoktur. Pompa başladıktan sonra, pompa kafası çok düşük ve akış hızı çok büyüktür. Şu anda, pompa motoru (şaft gücü) çıkışı çok büyük (pompa performans eğrisine göre), hangi pompa motoru ve devre zarar verecek aşırı yüklemek kolaydır. Bu nedenle, pompanormal çalışmasını yapmaya başlarken çıkış valfi kapatılmalıdır.

 

(1) giriş ve çıkış basıncı (veya vakum) metre ve su çıkış vanaları kapatın (bir bypass boru varsa, aynı zamanda şu anda kapalı olmalıdır).

 

(2) Her zaman asal Mover ve başlangıç işlemi sırasında pompa titreşim güç okuma dikkat, titreşim numarası 0.06 mm aşmamalıdır ve ölçüm parçası rulman koltuk.

 

(3) Şaft sızdırmazlığı gereksinimleri karşılayıp karşılamadığını kontrol edin ve sızdırmazlık ortamının sızıntısı aşağıdaki şartları aşamaz: mekanik sızdırmazlık için 10 damla /dk hafif yağ ve 5 damla/dak ağır yağ; Ambalaj contası için, hafif yağ 20 damla /dk, ağır yağ 10 damla /dk.

 

(4) Tornalama dan sonra motoru çalıştırın sorun değildir; Motoru çalıştırın (pompanın doğru döndüğünü doğruladıktan ve doğruladıktan sonra operasyona başlamak en iyisidir) ve giriş ve çıkış basıncı (veya vakum) metrelerini açın. Pompa normal hıza ulaştığında ve sayaç ilgili basıncı gösterdiğinde, çıkış vanasını yavaşça açın ve gerekli çalışma durumuna ayarlayın.

 

(5) Pompa çıkış basıncı ve motor akımı normal olduğunda, pompa çıkış valfini kademeli olarak açın, motor akımını yakından izleyin ve motorun aşırı yüklenmesini ve yanmasını önlemek için kırmızı hat içindeki akımı kontrol edin;

 

(6) Çıkış basıncı göstergesinin normal olup olmadığını ve yağlama durumunun iyi durumda olup olmadığını kontrol edin;

 

(7) Sızdırmazlık durumu: Mekanik sızdırmazlık sızıntı ve ısıtmadan arındırılmış olacak ve ambalaj mührü sürekli damlama durumunda olacaktır.

 

(8) Soğutma sisteminin normal çalışıp çalışmadığını kontrol edin;

 

(9) Pompanın titreşim değerinin ve rulman sıcaklığının izin verilebilen aralıkta olup olmadığını kontrol edin. Titreşim değeri ISO 2372 ve ISO 3495 standartlarına uygun olacaktır. Rulman sıcaklığı aşağıdaki gereksinimleri karşılamalıdır: zorunlu yağlama sistemi için rulman yağının sıcaklığı 28°C'yi geçmemeli ve rulman metalinin sıcaklığı 93°C'den az olmalıdır; Yağ halkası yağ veya sıçrama yağlama sistemi için, yağ havuzunun sıcaklık artışı 39°C'yi geçemez.

 

(10) Pompanın çıkış akışına ve basıncına her zaman dikkat edin ve filtrenin tıkanmasını değişikliklere göre değerlendirin. Tıkanıklık ciddi olduğunda, hemen pompa durdurun.

 

(11) ciddi ve düzgün bir şekilde operasyonda sorunları ele almak ve ayrıntılı kayıtlar yapmak ve aynı zamanda operasyon sonrasında iyi bir iş yapmak için diğer pozisyonlar ile işbirliği.

 

Çalıştırmak

 

(1). Pompa ve motorun ısıtmasını (rulman sıcaklığı75°C'yi geçmemelidir) ve yağ seviyesi göstergesinin yağ teminini kontrol edin. (genellikle, her 1500 saatlik operasyondan sonra, tüm yağlama yağları bir kez değiştirilmelidir).

 

(2) Emme valfi kavitasyon önlemek için akış hızını ayarlamak için kullanılamaz.

 

(3) Pompa, tasarım akış hızının %30'undan daha düşük bir akış hızında sürekli çalışmamalıdır. Bu koşul altında sürekli çalışması gerekiyorsa, fazla akış hızını boşaltmak için çıkışa bir bypass borusu takılmalıdır.

 

(4). Pompa işleminde herhangi bir gürültü olup olmadığına dikkat edin. Herhangi bir anormal durum bulunursa, zamanında ortadan kaldırılmalıdır veya muayene için durdurulmalıdır.

 

Otopark

(1). Tükürük çıkış boru hattının kapı vanasını yavaşça kapatın (pompa geriye doğru akış koşuluyla kullanılıyorsa, emme boru hattının kapı vanasını kapatın) ve çeşitli aletlerin anahtarlarını kapatın.

 

(2) Güç kaynağını kesin ve motoru kapatın.

 

(3). Mühür dış sıvı giriş benimserse, sıvı giriş vanası da kapatılmalıdır.

 

(4) Ortam sıcaklığı sıvının donma noktasından daha düşükse, donma çatlamasını önlemek için pompadaki sıvıyı boşaltın.

 

(5). Pompadaki aşındırıcı sıvının boşaltılması dışında uzun süre durduktan sonra kullanmazsanız, tüm parçalar sökülüp temizlenmelidir, özellikle kapalı boşluk. Pompayı çıkarmak, temizlemek ve yeniden yüklemek en iyisidir. Yağ kaplı antirust tedavisi ve pompa giriş ve çıkış sızdırmazlık yanı sıra, aynı zamanda düzenli olarak kontrol edilmelidir.


9