Çamur Pompası Bakımı

- May 14, 2018-

Çamur Pompası Bakımı

Yatağı yağlayın

 1. Pompayı çalıştırmadan önce, göstergenin ortasında görünene kadar muhafazaya yağ ekleyin. Bu yatak bir yağ banyosu yağlaması kullanır. Yağlanmış rulman grupları yağsız olarak sevk edilir.

 2. Rulman gövdesindeki sıçrama rezervuarlarını doldurmak için sıkma pompaları.

 3. Yağ seviyesi göstergesini kontrol edin ve buna göre yağ ilave edin. İlk 24 saatlik çalışma için yağ seviyesi göstergesini izleyin ve doldurma seviyesini koruyun.

 4. Ünitenin harici bir yağlama sistemi varsa, sistem gereksinimlerini karşılamak için yatak muhafazasını ve hazneyi doldurun.

 5. Pompa çalışırken gözetleme camını veya pompa durdurulduğunda yağ doldurma tapasını kullanarak yağ seviyesini periyodik olarak kontrol edin.

 6. Her 1000 saatte bir yağ değiştirin. Yatak düzeneği kirli veya nemli koşullara maruz kalırsa, yağ daha sık değiştirilmelidir.

Salmastra kutusu bağlantısını hazırlayın

 1. Bir pompayı paketlemeden önce salmastra kutusunun ve mil manşonunun temiz olduğundan emin olun.

 2. Sifon halkasının, durulama suyunu kabul etmek için uygun şekilde konumlandığını doğrulayın. Salmastra su kaynağı, yaklaşık olarak pompa deşarj basıncına eşit bir basınçta su sağlayabilmelidir. Servis koşullarına bağlı olarak, gerekli kutu basıncı biraz daha az olabilir. Salmastra kutusu, hem ağzı tipi hem de tam gömme konfigürasyonları için su bağlantıları ile birlikte tedarik edilir. Salmastra kutusu kapağı, tam flush veya ağ tipi stil bağlantıları için uygun yerleri göstermek için bir "F" ve "W" ile işaretlenmiştir. Bu grafik, fener halkası ve rakor için doğru yerleri elde etmek için gerekli olan uygun salmastra halkası sayısını gösterir.

3. Gerçek servis koşulları için basıncı optimum seviyeye getirmek için salmastra su hattına bir valf takın.

4. Pompa çalıştırılmadan önce durulama suyunu açın ve pompa durdurulduktan sonra kısa bir süre bekletin.

Pervane ayarını ayarlayın

Pervane ön muhafazası ve emme kapağı arasında aşınma meydana geldiğinde, pompa akışı ve tahliye başlığı azalacaktır. Optimum pompa performansını korumak ve aşınmanın etkilerini en aza indirmek için, pervane boşluğu periyodik olarak ayarlanmalıdır. Pervane ayarını yapmak için aşağıdaki prosedürü kullanın:

 1. Pompayı durdur. Çalışan pompada ayar yapmaya teşebbüs etmeyin.

 2. Sekiz yatak muhafazası kilitleme vidalarını (370C) gevşetin.

 3. Pervaneyi emiş kapağına temas edene kadar ilerletmek için pervane ayar vidasını (370D) kullanın. Daha sonra pervaneyi emiş kapağından geriye doğru yaklaşık 0,79 mm | 0,003 inç (pervane ayar somununda 1/4 tur) veya pervane serbestçe dönene kadar.

 4. Ayar vidasını (370D) yerine kilitleyin ve yatak yuvası kelepçelerini (402) ve yatak yuvası kilitleme vidalarını (370C) kullanarak yatak muhafazasını sabitleyin.

 5. Tüm parçaların serbestçe dönmesini sağlamak için mili döndürün.

Uç kapak contalarını yağlayın

Uç kapak contaları (332, 332A, 333, 333A), yatak muhafazasından kirletici maddelerden arındırmak için yağlanmalıdır.

1. Her iki uç kapağının alt kısmındaki boru tapalarını sökün ve yağlanmış deliklerden gres akana kadar üstteki bağlantı parçalarına gres uygulayın.

2. Boru tapalarını takın. 3. Contaları her 500 saatte bir yağlayın veya contalar arasındaki gresi korumak için gerektiği gibi yağlayın.