Bulamaç pompasının çalışma verimliliği nasıl artırılır

- Jun 30, 2020-

Bulamaç pompasının çalışma verimliliği nasıl artırılır


Bulamaç pompası, maden işleme endüstrisinde vazgeçilmez bir ekipmandır, ana işlevi boru hattı taşımacılığı için güç sağlamaktır. Mantıksız kullanım yöntemi veya bulamaç pompasının kör seçimi nedeniyle, pompanın enerji tüketimi boşa gitmektedir ve aşınma çok hızlıdır. Aslında, bulamaç pompasını kendi durumumuza göre doğru ve makul bir şekilde seçip kullandığımız sürece, bulamaç pompasını verimli bir şekilde kullanabiliriz.

slurry pump rubber

Bulamaç pompasının verimli çalışmasını sağlamak için, bulamaç pompası çarkı ile ön koruma plakası arasındaki zemin boşluğunu zamanında ayarlamak gerekir. Metal astarlı pompa çarkı ile ön koruma plakası arasındaki boşluk 0,5-1 mm arasındadır ve lastik kaplı pompa çarkı ile arka kılıf arasındaki boşluk eşit olacaktır.

slurry pump metal

Bulamaç pompasının çark açıklığını ayarlarken, önce pompayı durdurun, yatak tertibatını sıkıştıran cıvatayı gevşetin ve yatak tertibatını ileri yatak yapmak için ayar cıvatasındaki somunu vidalayın. Aynı zamanda, bulamaç pompası pervanesi ön koruma plakasına sürtünene kadar mili pompanın dönüş yönüne göre elle döndürün. Metal astarlı pompa için, önden biraz önce sıkılan somunu yarım daire gevşetin. Ardından, yatak tertibatının geriye doğru hareket etmesini sağlamak için ayar cıvatasının önündeki somunu sıkın. Bu sırada, çark ve ön koruma plakası arasındaki boşluk 0,5-1 mm'dir. Kauçuk astarlı pompa için, önce bulamaç pompasının yatak tertibatının ileri hareket etmesini sağlamak için ayar cıvatasına somunu vidalayın, pervanenin ön koruma plakası ile temasını sağlayın ve ardından pervanenin arka tarafla temasını sağlamak için yatak tertibatını geriye doğru hareket ettirin kılıf ve yatak tertibatı ile çamur pompası arasındaki hareket mesafesini ölçün Bu mesafeyi pervane ile ön ve arka kılıf arasındaki boşluk olarak alın ve ardından doğru boşluk değerini sağlamak için yatak tertibatının konumunu ayarlama cıvatasıyla ayarlayın pervane ile ön ve arka kılıf arasında.


Ayarlamadan sonra, tekrar başlatmadan önce, bulamaç pompasının pervanesinin normal dönüp dönmediğini, yatak tertibatının sıkıştırma cıvatasının ve ayar cıvatasının sıkılıp sıkılmadığını kontrol etmek ve ardından bulamaç pompasını çalıştırmak gerekir.