santrifüj pompa için motor nasıl seçilir

- Dec 11, 2020-

Hem elektrik şebekesine hem de yüke izin verildiğinde, pompa motoru doğrudan çalıştırılmalıdır çünkü kontrolü kolay ve ekonomiktir.


Otomatik dekompresyon başlatma, genellikle daha büyük kapasiteli sincap kafesli asenkron motorları başlatmak için kullanılır. Otomatik dekompresyon başlangıcı, eski moda bir başlatma cihazı olmasına rağmen, otomatik dönüştürücü kullanan çok kademeli dekompresyon, çeşitli yüklere uyum sağlayabilir. Başlaması gerekir ve daha büyük bir başlangıç ​​torku elde edebilir. Ek olarak, bir termik röle ve bir düşük voltaj bobini ile donatıldığı ve mükemmel bir aşırı yük ve voltaj kaybı korumasına sahip olduğu için yaygın olarak kullanılmaktadır.


Yıldız-üçgen başlatma yöntemi iyi akım özelliklerine, ancak zayıf tork özelliklerine sahiptir, bu nedenle yalnızca yüksüz veya hafif yük başlatma durumları için uygundur, ancak bu yöntem en basit yapıya ve en ucuz fiyata sahiptir, bu da güç tüketimini azaltabilir. hafif yük operasyonu.


Yukarıdaki başlatma yöntemlerinin tümü, adım adım dekompresyon başlangıcıdır ve bariz dezavantajlara sahiptir, yani, başlatma sırasında ikincil bir dürtü akımı oluşur.


Dekompresyon başlangıcı, yumuşak başlangıç ​​ve frekans dönüştürme başlangıcının avantaj ve dezavantajlarının karşılaştırılması

Dekompresyon başlangıcı, yıldız-üçgen başlatma yaygındır, dezavantaj, başlangıç ​​torkunun küçük olması ve yalnızca yüksüz veya hafif yük başlatma için uygun olmasıdır. Avantajı ucuz olmasıdır.


Yumuşak başlangıç,Pompanın yumuşak başlangıç ​​ve yumuşak durmasını sağlamak için başlangıç ​​zamanını ayarlayabilir ve başlangıç ​​torkunu başlatabilirsiniz ve başlangıç ​​akımını sınırlayabilirsiniz ve fiyat orta seviyededir.


Frekans dönüştürme başlangıcı, ayarlanan zamana göre sorunsuz bir şekilde başlayabilir ve ekipmanın belirlenen frekansta çalışmasına izin verir, fiyat daha yüksektir.


Yumuşak başlangıç ​​ile geleneksel dekompresyon başlangıcı arasındaki fark şudur:

① Kalkış akımı yok. Yumuşak yol verici motoru çalıştırdığında, tristörün iletim açısını kademeli olarak artırarak, motor başlangıç ​​akımı doğrusal olarak sıfırdan ayarlanan değere yükselir. Güç kaynağının güvenilirliğini artıran, sorunsuz çalışmaya başlayan, yük makineleri üzerindeki darbe torkunu azaltan ve makinenin hizmet ömrünü uzatan motor üzerinde hiçbir etkisi yoktur.


②Yumuşak durdurma işlevi vardır, yani yumuşak bir şekilde yavaşlar ve kademeli olarak durur. Ani elektrik kesintisinin eksikliklerinin üstesinden gelebilir, ağır iş makineleri üzerindeki etkiyi azaltabilir, yükseklik su besleme sisteminin su darbesi etkisini önleyebilir ve ekipman hasarını azaltabilir.


③ Başlatma parametreleri ayarlanabilir ve yük koşullarına ve güç şebekesi koruma özelliklerine göre seçilebilir ve en iyi başlangıç ​​akımına serbestçe ve kademesiz olarak ayarlanabilir.


Yumuşak yol vericilerin ve invertörlerin tamamen farklı iki ürün olduğunu unutmayın.


Frekans dönüştürücü, hız düzenlemesinin gerekli olduğu yerlerde kullanılır ve çıkışı yalnızca voltajı değil, aynı zamanda frekansı da değiştirir; yumuşak yol verici aslında bir voltaj regülatörüdür, motorun çalıştırılması için kullanıldığında, çıkış sadece frekansı değiştirmeden voltajı değiştirir.


Frekans dönüştürücü, tüm yumuşak yolverici işlevlerine sahiptir, ancak fiyatı yumuşak yol vericiden çok daha pahalıdır ve yapı çok daha karmaşıktır.

soft starter of pump