Kendinden emişli pompanın giriş borusunda sızıntı olup olmadığı nasıl kontrol edilir?

- Dec 17, 2020-

Kendinden emişli pompanın giriş borusunda sızıntı olup olmadığı nasıl kontrol edilir

Kendinden emişli pompa, suyu emmek için kendinden emişli pompada düşük basınçlı bir alan oluşturmak için pervanenin yüksek hızlı dönüşüne dayanır, bu nedenle kendinden emişli pompa, su giriş borusunun sızmamasını sağlamalıdır, yani, dışarıdaki hava su giriş borusuna giremez. Aksi takdirde, sadece pompanın verimini etkilemekle kalmayacak, aynı zamanda pompa çalışırken ciddi titreşim ve gürültü üretecektir.

Pompa giriş boru hattındaki sızıntıyı kontrol etmenin birkaç basit ve kolay yöntemi vardır:

(1) Ördek tüyü yöntemi: Pompa çalışırken şüpheli girişe yaklaşmak için bir ördek tüyü kullanın ve ördek tüyünün yüzdüğünü gözlemleyin. Aynı şekilde yanan sigaraları da bu şekilde işlem yapmak için kullanabilirsiniz. Bulmaya yardımcı olmak için ördek tüyü ve dumanın yüzen yönü boyunca.

(2) Motor yağı yöntemi: Bulunması zor olan hava giriş noktaları için belirlenen yaklaşık hava girişine bir miktar motor yağı kaplanabilir ve hava girişi motor yağının çabuk emildiği yerdir.

Kendinden emişli santrifüj pompanın hava girişini önleme tedbirleri

1. Kendinden emişli pompanın kurulum konumu, su seviyesi düştüğünde havanın emilmemesi için mümkün olduğunca su yüzeyine yakın olmalıdır.

2. Su emiş boru hattı döşenirken, su giriş yatay borusu gelen su yönünde hafifçe aşağıya eğimli olmalı veya yatay olarak döşenmelidir ve su giriş borusu herhangi bir noktada pompanın su girişinden yüksek olmamalıdır, aksi halde borudaki hava dışarı atılamaz.

3. Doldurma menfezinin sızmasını önlemek için. Salmastra menfezinin sıkılığı uygun olmalı ve çok gevşekse salmastra bileziği sıkılmalıdır; Ambalaj hasarı, arızası, zamanında değiştirilmelidir; Salmastra kapağındaki su sızdırmaz boru tıkanır ve ısıtılır, bu da salmastra kapağının sızmasına neden olur, bu nedenle su sızdırmazlık borusu temizlenmelidir.

4. Flanşlarla bağlanan su giriş borusunu takmadan önce, iki flanşın birbirine temas ettiği düzlemi temizleyin, ortasına 3 ~ 5 mm kalınlığında bir lastik tampon ekleyin ve cıvataları simetrik olarak ve adım adım sıkın .

5. Kendinden emişli pompanın alt valfi yeterli daldırılmış derinliğe sahip olmalıdır ve bu, valf düzleminden taban valfinin dış çapının 1.5 ~ 2 katına eşit olmalıdır, en az 0.5 m. Çok sığ suya batırılırsa, havayı emecek, kavitasyon oluşturacak ve pervane ile pompa gövdesine zarar verecek girdap oluşturmak kolaydır. Pompa çalışırken giriş suyu seviyesinin hızla düştüğü tespit edilirse, girdabı azaltmak ve havanın pompa gövdesine girmesini önlemek için su yüzeyine birkaç ahşap levha yerleştirilebilir.

6. Kendinden emişli pompa gövdesinde bir söndürme tapası bulunur. Söndürmeyi kolaylaştırmak için, söndürme tapası yerine aynı diş boyutuna sahip bir musluk kullanılabilir ve söndürme sırasında musluk açılabilir.

7. Kendinden emişli pompanın emme ağzındaki vakum derecesi sınırlıdır. Vakum derecesi çok büyükse, pompadaki suyu buharlaştırmak kolaydır, bu da kendinden emişli pompa için elverişsizdir. Bu nedenle, her bir emme pompası, genellikle 3 ile 3 ~ 8,5 m arasında olan ve kurulum sırasında bu aralıkta kontrol edilmesi gereken maksimum izin verilen emme aralığına sahiptir.

8, egzoza dikkat edin. Kendinden emişli pompadaki havayı gidermek için kendinden emişli pompayı başlatmadan önce yeterli su yönlendirmesi eklenmelidir; Sıradan zamanlarda, pompa kapağındaki hava tahliye tapası, içinde biriken havayı çıkarmak için düzenli olarak açılmalıdır.

Kendinden emişli pompayı başlatırken: pompa milinin dönüşünün doğru olup olmadığına dikkat edin. Dönme sırasında anormal ses ve titreşim olup olmadığına dikkat edin. Basınç göstergesi ve vakum ölçer okumalarına dikkat edin. Başladıktan sonra, basınç göstergesi ve vakum ölçer okumaları bir süre dalgalandığında ve stabiliteyi gösterdiğinde, kendinden emişli pompanın sıvıyla doldurulduğu ve normal infüzyon işlemine girdiği anlamına gelir.

Kendinden emişli pompa normal infüzyon işlemine girmeden önce, yani kendinden emiş işlemi sırasında, pompadaki yükselen su sıcaklığına özel dikkat gösterilmelidir. İşlem çok uzunsa ve pompadaki su sıcaklığı çok yüksekse, nedenleri kontrol etmek için pompayı durdurun. Kendinden emişli pompadaki sıvının sıcaklığı çok yüksekse, kendiliğinden emiş yapmak zordur, böylece makineyi geçici olarak durdurabilir, boşaltma boru hattındaki sıvıyı pompaya geri akmak için kullanabilir veya sıvıyı doğrudan doldurabilirsiniz. pompadaki sıvıyı soğutmak için pompa gövdesindeki sıvı depolama ağzındaki pompaya yerleştirin ve ardından çalıştırın.


_20200410161400