Santrifüj Pompa Çalışma Teorisi

- Jun 07, 2018-

Santrifüj Pompa Çalışma Teorisi

Santrifüj pompasının ana ıslak kısımları bir emme odası, bir pervane ve bir basınç odası içerir. Su emme haznesi, pervanenin girişinin önünde bulunur ve sıvının pervaneye yönlendirilmesi rolünü oynar. Basınç-basınç bölmesi esas olarak üç tipe sahiptir: bir spiral basınç odası (volüt tipi), bir kılavuz kanat ve bir boşluk kılavuz kancası; pervane, pompanın en önemli parçasıdır. Önemli çalışma elemanı, akış kısmının kalbi. Pervane, kapak plakasından ve orta bıçaktan oluşur.

Santrifüj pompa çalışmadan önce, pompa sıvı ile doldurulur ve daha sonra santrifüj pompası başlatılır. Pervane hızla döner. Pervanenin kanatları, döndürmek için sıvıyı çalıştırır. Sıvı döndüğünde, pervanenin dış kenarına atalet ile akar ve pervane, emme odasından sıvıyı çeker. Bu işlemde, pervanedeki sıvı, kanatçık çevresinde akar ve sıvı, akış hareketi esnasında kanatçık üzerinde hareket eder. Buna karşılık, kanat, sıvıya, kaldırma kuvvetine eşit ve ona eşit bir kuvvet ile etki eder. Bu kuvvet sıvı üzerinde çalışıyor. Sıvı enerjiyi alır ve pervaneden dışarı akar. Hem sıvının kinetik enerjisi hem de basınç enerjisi artar.

Santrifüj pompalar, ana hareket edicinin mekanik enerjisini sıvıya aktarmak için sıvı üzerinde dönen bir çarkın hareketine güvenir. Santrifüj pompasının etkisinden dolayı, pervane girişinden çıkışa kadar sıvı akışı sırasında hem hız enerjisi hem de basınç enerjisi artar. Pervane tarafından boşaltılan sıvı ekstrüzyon haznesinden geçer. Hızın çoğu basınç enerjisine dönüştürülebilir ve daha sonra boşaltım boru hattı boyunca taşınır. Bu sırada, sıvının deşarjı nedeniyle pervanenin girişinde bir vakum veya düşük basınç oluşur. Emme havuzundaki sıvı, sıvı basıncının (atmosferik basınç) etkisi altında çarkın girişine bastırılır ve dönen çark sürekli olarak Solunması ve sıvıların boşaltılmasıdır.